شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

مصاحبه با خبرگزاری فرانسه درباره اوضاع ایران‌

پاریس، نوفل لوشاتو
اوضاع عمومی ایران- غیر قابل جمع بودن اسلام و مارکسیسم
خبرنگار خبرگزاری فرانسه
جلد ۵ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۴۴۶ تا صفحه ۴۴۷

[واشنگتن- خبرگزاری فرانسه- حضرت آیت الله العظمی خمینی اظهار داشتند که تا چند روز دیگر یک دولت تازه تشکیل خواهند داد که جایگزین دولت بختیار خواهد شد و تولد یک حکومت اسلامی در ایران نزدیک است. حضرت آیت الله خمینی در پاسخ این سوال که ایشان «مرد نیرومند ایران» خواهند شد، تصریح کردند که اختیارات شاه را نخواهند داشت و نخست وزیر هم نخواهند شد اما نقش ارشاد و هدایت خود را حفظ خواهند کرد.
حضرت آیت الله تاکید کردند که اعضای دولت آینده را پیش‌بینی کرده‌اند و همه آنها اکنون در ایران به سر می‌برند و پذیرفته‌اند که در دولت جدید شرکت کنند. با وجود این، حضرت آیت الله خمینی حاضر نشدند نام آنها را فاش کنند. رهبر شیعیان توضیح ندادند که پس از خارج شدن شاه از ایران، به چه ترتیب دولتی که با فکر ایشان تشکیل می‌شود، جایگزین دولت بختیار خواهد شد. آیا این کابینه را واژگون خواهند کرد و یا یک دولت در موازات دولت بختیار تشکیل خواهند داد؟ همین قدر گفتند که دولت بختیار همانند همه دولتهایی که در دوران خاندان پهلوی تشکیل شده‌اند، غیر قانونی است و از پشتیبانی ملت برخوردار نیست.
حضرت آیت الله العظمی خمینی اضافه کردند:]
وظیفه من نخست‌وزیری نیست بلکه رهبری و هدایت مردم است.
[نکات دیگری که رهبر شیعیان به آنها اشاره کردند از این قرار است:]
کشور اسلامی ایران دارای یک مجلس که اعضای آن از طریق آرای عمومی مردم انتخاب خواهند شد، خواهد بود و تنها به احزاب و گروههایی اجازه شرکت در انتخابات داده خواهد شد که به منافع ملی احترام بگذارند.
[در اینجا حضرت آیت الله خمینی اشاره کرده‌اند:]
کسانی که هنوز از شاه حمایت می‌کنند به خاطر وجود «دست خارجی» است و پس از آنکه وی از کشور خارج شود، نظامیانْ دیگر از خائنین پشتیبانی نخواهند کرد. یک ارتش نیرومند در کشور حفظ خواهد شد اما این ارتش از عناصر فاسد تصفیه خواهد شد.
در مورد امریکا؛ وقتی که واشنگتن از حمایت شاه و دولت بختیار دست بردارد، همه عداوتها نسبت به امریکا از میان خواهد رفت.
در مورد مارکسیسم؛ هیچ گونه رابطه‌ای بین جنبش اسلامی و مارکسیسم خدانشناس وجود ندارد و نمی‌توان در عین حال، هم مسلمان بود و هم مارکسیست. روابط با شوروی حسنه خواهد بود به شرط آنکه این کشور و کشورهای دیگر از مداخله در امور ایران خودداری کنند. هر گونه روابط با اسرائیل قطع خواهد شد اما یهودیان آزاد خواهند بود که در ایران بمانند و در محیط آزادتر از دوران سلطنت شاه زندگی کنند؛ چرا که اسلام به همه مذاهب احترام می‌گذارد.امام خمینی (ره)؛ 24 دی 1357

جمله طلایی

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: