شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

نامه به ملت و ارتش عراق (قیام بر علیه حزب بعث عراق)

تهران، جماران
خیانتها و جنایتهای رژیم بعث عراق
ملت و ارتش عراق
جلد ۱۳ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۲۶۷ تا صفحه ۲۷۰

توضیح تاریخی

  • مرداد 1359 صدام طرح‌های نظامی‌اش را با کشورهای حاشیه خلیج در کنفرانس سران عرب مطرح کرد. با وجود این رایزنی‌ها، بسیاری معتقدند تاثیرگذارترین رایزنی‌های حکومت صدام، دیدارش با برژینسکی بود. وی تردیدی نداشت که در صورت حمله به ایران، آمریکا از وی حمایت خواهد کرد. کنت تیمرمن پژوهشگر مشهور آمریکایی اینگونه روایت کرده است که "فکر مذاکره محرمانه مقامات دو طرف از ابتکارات برژینسکی بود. به نوشته نیویورک تایمز و اظهارات یک ایرانی مقیم خارج از کشور، برژینسکی به امان (پایتخت اردن) رفت و با رهبر عراق در نخستین هفته ماه ژوئیه سال 1980 محرمانه دیدار کرد. وی اضافه می‌کند باید گفت اجلاس در حکم یک شورای جنگی بوده است". ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 35.

بسم الله الرحمن الرحیم‌
این جانب به حسب وظیفه شرعیه و عقلیه ناچارم مطالبی را به قوای مسلح و به ملت شریف و مظلوم و مسْلم عراق تذکر دهم. شاید خداوند تبارک و تعالی آنان را متذکر نماید و ملت اسلام و قرآن کریم را از شرّ دشمنان شهرت طلب و اربابان سودجوی آنان نجات دهد. إنّه علی کل شی‌ءٍ قدیر.
شما ای قوای مسلح عراق، بهتر می‌دانید که این جنگ که به ایران به وسیله قدرتهای بزرگ تحمیل شده است، تا کنون چه خسارتهای جانی و مالی و حیثیتی به شما وارد نموده است. من بسیار متاسفم که برای شهوت و شهرت طلبی یک یا چند نفر از خدا بیخبر جوانان برومند عراق را با اغفال و اکراه و جبر به میدان نبرد با برادران مسْلم خود فرستاده‌اند و تا کنون چند هزار نفر از جوانانی که باید در خدمت اسلام، با کفار به جنگ برخیزند، در خدمت دشمنان اسلام به هلاکت کشانده و فدای اغراض شیطانی خود نموده‌اند.
شما ای ارتش عراق! از ما بهتر می‌دانید که چه جوانانی را که پشتوانه ملت شما بوده‌اند از دست داده‌اید و در پیشگاه خداوند قادر عظیم و ملتهای مسلمان جهان و ملت شریف خودتان هیچ عذری ندارید. آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید که با چه انگیزه، دوستان و عزیزانتان را از دست می‌دهید؟ آیا می‌دانید با خودتان و کشور اسلامی خودتان چه می‌کنید؟ و شما از ما بهتر می‌دانید که در این جنگ خانمانسوز چه خسارتهای عظیم مالی‌ به کشورتان وارد شده است. آیا می‌دانید که میلیاردها دینار «1» خسارت به مخازن و سازوبرگ جنگی شما وارد شده است و این همه به نفع ابرقدرتها و ضرر ملت شماست؟ آیا می‌دانید برای جبران سازوبرگ جنگی، میلیاردها دینار ملت ستمدیده شما و کشورتان باید به ابرقدرتها بپردازند؟ و آیا می‌دانید که آبرو و حیثیت شما در جهان و حتی نزد ملت خودتان ریخته و به باد فنا داده شده است؟ و می‌دانید که انگیزه این خسارت چه بوده؟
اگر نمی‌دانید ما می‌دانیم، قدرتهای بزرگ که دستشان از مخازن بزرگ ایران کوتاه شده و سلطه و قدرتشان با همت ملت ایران و قوای مسلح آن قطع گردیده، اکنون به دست و پا افتاده‌اند تا با جنگ‌افروزی بین برادران، سلطه خود را اعاده دهند و چپاولگری خود را از سر گیرند. و شما ای ارتش عراق، آلت دست نوکران سرسپرده ابرقدرتها و دشمنان ملتهای ضعیف شده‌اید. و شما از ما بهتر این حزب کافر بعث را می‌شناسید و صدام را از نزدیک دیده و جنایات او را مشاهده کرده‌اید و بدانید که شماها نیز از شرّ این شخص در امان نیستید. شما دیده‌اید که این شخص با شبهه و احتمال، حتی دوستان نزدیک خود را با بدترین وجه اعدام نموده. تا کیْ اسارت و ننگ را تحمل می‌کنید؟ تا کیْ شاهد کشته شدن جوانانتان و به باد رفتن مخازنتان و از دست رفتن حیثیتتان هستید؟
برخیزید ای غیرتمندان، و این حزب جنایتکار را در هم کوبید و صدام و رفقای فاجر او را به جهنم فرستید و حکومتی اسلامی- انسانی با همراهی ملت به دست آورید؛ و تا دیر نشده است فرصت را از دست ندهید که اگر برای خداوند تعالی قیام کنید، خدا با شماست، همان طور که دیدید خداوند قادر با ملت ایران- که برای رضای او نهضت کردند- بود و اکنون نیز پشتیبان آنان است.
و شما ای ملت شریف و مظلوم عراق که هر روز شاهد جنایتهای این حزب و سران آن بوده و هستید، بدانید که این اشخاص شهرت طلب و سرسپرده به اجانب اگر فرصت یابند، دیری نخواهد گذشت که اسلام و همه مظاهر آن را از بین خواهند برد و کشور اسلامی شما را به سوی کفر خواهند کشاند و مخازن شما را به اربابان خود هدیه خواهند کرد؛ و اگر فرصت به این حزب کافر دهید، دیری نپاید که قبور ائمه اسلام و مشایخ و امامان تشیع و تسنن را از بین خواهند برد. دشمن اصلی اینان اسلام و قرآن است. اینان اسلام را مخالف مرام و هواهای نفسانی خود می‌دانند. «عفلق» «2» و اتباع او به هیچ دینی و مذهبی عقیده ندارند. بهوش باشید و از سالوسی و فریبکاری صدام بازی نخورید که نماز او در حرم سید الشهدا- علیه السلام- همچون نماز محمد رضا در حرم حضرت رضا- علیه السلام- است. این جنگ به شما ملت غیور فرصت می‌دهد که سکوت را شکسته و با فریاد الله اکبر بپاخیزید و دشمنان اسلام و قرآن را به سزای خودشان برسانید.
ای جوانان دانشگاهی، ای دانشجویان عزیز، به فریاد کشور و اسلام و ملت خودتان برسید و قهرمانانه قیام کنید که فرج شما نزدیک و حزب خدا بر حزب شیطان غلبه می‌کند. وای عشایر دلیر دجله و فرات، فرصت را از دست ندهید و دشمن اسلام و میهن عزیز خودتان را با قیام قهرمانانه از پای درآورید و دیْن خودتان را به اسلام و قرآن مجید ادا کنید که با از دست دادن فرصت بدبختیها به شما روی خواهد آورد. و باید همه قشرهای ملت از قوای مسلح و دستگاههای دولتی تا دانشگاهیان و کارگران و کارمندان و بازاریان و کشاورزان بدانند که اعانت و کمک به این دولت غیر قانونیِ غاصبِ کافر از گناهان کبیره و مخالفت با خدای تعالی است، و کارشکنی و مخالفت عملی و قولی، در حد امکان، از واجبات الهیه است. به خدای تعالی اتکال کنید و با وحدت کلمه نهضت کنید که خدا با شما است.
و من به همه دولتهایی که در این جنگ تحمیلی و یورش غیر انسانی به ایران، با دولت کافر بعث همکاری می‌کنند، چه همکاری تبلیغاتی و چه نظامی به هر نحو که باشد جداً اخطار می‌کنم که علاوه بر خذلان الهی و ننگ ابدی، از جزای عاجل به دست ملتهای‌ خود و ارتش نیرومند کشور اسلامی ما غافل نباشید و خود را به هلاکت نکشید، که هنگام عقوبت الهی و انتقام منتقم حقیقی، هیچ یک از ابرقدرتها به فریاد شما نخواهند رسید. تا عذاب الهی نازل نشده و راه برگشت به اسلام باز است، به خود آیید و از مخالفت با اسلام عزیز و قرآن مجید دست بردارید. از خداوند تبارک و تعالی عظمت اسلام و مسلمین جهان را خواستار و قطع ایادی دشمنان بشریت را از سر ملتهای مستضعف جهان خواستار است. و السلام علی من اتّبع الهدی.
روح الله الموسوی الخمینی‌

«۱»- واحد پول عراق.«۲»- میشل عفلق، ایدئولوگ رژیم بعث.


امام خمینی (ره)؛ 24 مهر 1359

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: