مطلب مرتبط

سخنرانى در جمع رزمندگان و خانواده شهدا (ارزش معنوى حماسه‌آفرينى‌ها)
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

سخنرانی در جمع رزمندگان و خانواده شهدا (ارزش معنوی حماسه‌آفرینی‌ها)

تهران، حسینیه جماران
ارزش معنوی حماسه‌آفرینی رزمندگان اسلام
خانواده‌های شهدا فرمانده قرارگاه حمزه سید الشهدا و رزمندگان اسلام، ارتش، سپاه پاسداران، ژاندارمری، برادران مسلمان کرد.
جلد ۱۷ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۰۸ تا صفحه ۱۰۹

توضیح تاریخی

  • عملیات مسلم بن عقیل در منطقه‌ی سومار در غرب کشور انجام می‌شد تا از حجم تبلیغات دشمن پس از عملیات رمضان کم کند و نیز ممکن بود با این عملیات عراقی ها از نیروهایشان در بصره کم کنند تا راه برای عملیات های بعدی در آنجا باز شود. این عملیات در 10 مهرماه سال 61 انجام شد و با تصرف ارتفاعات مشرف به مندلی در عراق، ایران را در موقعیت خوبی در منطقه قرار داد. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 232 تا صفحه 234.
  • ارتش عراق در عقب‌نشینی های پس از آزادی خرمشهر ارتفاعات حمرین را رها نکرده بود و از غرب دویرج عقب‌تر نرفته بود. در عملیات محرم ایرانی‌ها باید ارتفاعات حمرین را پس می‌گرفتند. عملیات در 10 آبان 1361 آغاز شد. با وجود سیل در منطقه عملیاتی، پیشروی رزمندگان با موفقیت همراه بود و ضدحمله های عراقی ها کارساز نشد و 200 کیلومتر مربع از زمین‌های اشغالی آزاد شد. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 237، 238 و 239.

بسم الله الرحمن الرحیم‌

تجلیل از فداکاریهای افتخارآفرین رزمندگان‌

من امروز بنا نداشتم که صحبت بکنم و حالا هم به طور اختصار یک کلمه می‌گویم و دعا می‌کنم به شما. من الفاظ را و گفتار را ناقص‌تر از این می‌دانم که در ستایش از شما جوانان عزیز و همه ارگانهایی که در ایران خدمت می‌کنند، از ارتش و سپاهی و کمیته و بسیج و همه اینها، الفاظ کوتاه هستند که از شما برادران و از این چهره‌های نورانی مستعد برای شهادت مدیحه بگویند. شما آبروی اسلام را و آبروی رسول خدا را در پیشگاه مقدس حق تعالی حفظ کردید. و شما برادران موجب سرفرازی حضرت امام زمان- سلام الله علیه- در پیشگاه خدای تبارک و تعالی شدید. حماسه‌هایی که شماها در کردستان و نیز دوستان شما در جاهای دیگر و از قبیل «جبهه مسلم» و «محرم» و سایر جبهه‌ها آفریدید، قابل توصیف نیست. و شما مستعد این باشید که امام زمان- سلام الله علیه- از شما توصیف کند و خدای تبارک و تعالی به شما عنایات خاصه خودش را بکند و ان شاء الله، خواهد کرد. شمایی که از جان خودتان در راه اسلام گذشته‌اید و در میدانهای نبرد حق با باطل پیشقدم شده‌اید و سرکوبی کرده‌اید از این دشمنان اسلام و دشمنان ملت و دشمنان ملت کرد و غیر کرد، شماها موجب سرافرازی همه ملت شدید ما به وجود شما افتخار می‌کنیم. و من از خداوند تعالی سعادت شما را در این دنیا و آن دنیا و سلامت شما را و رحمت بر شهیدان شما را خواستارم. و امیدوارم خدای تبارک و تعالی به شما عزیزان‌ پیروزی عنایت کند و ثواب شهدا را به شما مرحمت فرماید. خداوند تمام رزمندگان ما را در همه جبهه‌ها از بلیات حفظ کند و پیروزی آنها را که پیروزی اسلام است، پیروزی قرآن مجید است، ثبت کند در لوح محفوظ.

مخالفت اسلام با نژادپرستی‌

من یک کلمه به شما و اهالی کردستان عرض می‌کنم که شما اهالی کردستان و دیگرانی که در آن نواحی هستند، گول این گروهکها را نخورید. اینها نغمه‌ای بلند کردند بر خلاف قرآن مجید و بر خلاف اسلام. نغمه نژادپرستی، طرح اینکه کرد، لر، فارس، اینها باید از هم جدا باشند و هر یک مستقلًا برای خود چیزی داشته باشند این آن است که اسلام آمده است که بردارد از میان این دیوارها را؛ اسلام آمده است که خراب کند. و همه شما و همه ما و همه مسلمین در تحت لوای «لا اله الا الله» و توحید همقدم باشیم و همنفس باشیم و اسلام را به پیش ببریم. و امیدوارم که موفق بشوید به اینکه اسلام را در همه کشورهای اسلامی و حقایق اسلام را در همه دنیا پیاده کنید. و شما بحمد الله، الگو هستید برای تمام کشورهایی که هستند و مسلم بدانید که چشم همه کشورها- یعنی، مسلمانهای کشورها و مستضعفان کشورها- به شما دوخته است و دعای ما بدرقه شماست. و خدایا، تو را به اولیایت قسم می‌دهیم که این عزیزان ما را حفظ کن. این دوستان خدا و دوستان امام زمان را پیروز کن.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته‌امام خمینی (ره)؛ 03 آذر 1361

صوت مطلب

کیفیت متوسطحجم 3/36 مگابایتبیشتر

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: