مطلب مرتبط

ای کاش من هم یک پاسدار بودمای کاش من هم یک پاسدار بودمای کاش من هم یک پاسدار بودمای کاش من هم یک پاسدار بودم
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

سخنرانی در جمع فرماندهان سپاه در جنوب کشور (منزلت پاسداری)

تهران، جماران
قداست و منزلت پاسداری
رضایی، محسن (فرمانده سپاه پاسداران) و فرماندهان سپاه در جنوب کشور
جلد ۱۵ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۴۹۶ تا صفحه ۴۹۷

توضیح تاریخی

  • فرماندهان پس از پیروزی در عملیات طریق القدس، سریعا به طراحی عملیات بعدی پرداختند. اما فرماندهانی که طریق القدس را بسیار سخت‌تر از عملیات ثامن الائمه(ع) گذرانده بودند و در آن رزمنده‌های بسیاری را شهید دیده بودند درباره‌ی مسئولیت سنگین خون شهدا سخت نگران بودند. فرماندهان سختشان بود مسئولیت قبول کنند. می‌گفتند قبلاً در محور حداکثر 15 شهید داشتیم، در عملیات بستان در برخی محورها 200 شهید هم دادیم. این دغدغه زمینه دیدار با امام شد. ر.ک. دایره­‌المعارف مصوّر تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌­نیا، نشر سایان، صفحه 180 و 181.

بسم الله الرحمن الرحیم‌

ای کاش من هم یک پاسدار بودم‌


شما باید خدا را شکر کنید که این عملیات اسلامی به دست شما اجرا می‌شود، هر کس توفیق این عمل را ندارد. امروز صبح بعد از ملاقات با تنی چند از پاسداران به این فکر افتادم که ای کاش من هم یک پاسدار بودم، اینها چه می‌کنند و من چه کار. آنها می‌روند با دشمن اسلام می‌جنگند و من در اینجا هستم و نمی‌توانم. شما قدر خودتان را بدانید.
خداوند به شما عنایت داشته است که شما را مهیا کرده تا قرآن کریم و اسلام عزیز و میهن اسلامی را حفظ کنید. نظام الهی مقرر کرده است تا شما برای خدمت به اسلام انتخاب شوید و این پیش خدا ثبت است و ملائکه الله و خداوند پشتیبان شماست و دلتان قوی باشد. هر قدمی که برای اسلام برمی‌دارید قدمی است الهی که خدا برای شما پیش آورده است. شما روی تدبیر و فکر عمل کنید، دیگر نه از کشتن بترسید و نه از کشته شدن. عمده این است که قصدتان خالص باشد که بحمد الله هست. روحیه قوی این جوانان بیست ساله از اموری است که انسان را به تعجب وامی‌دارد. مقصد امروز ما این است که این کشور آفت زده، غربزده و سلطنت زده را به اسلام برگردانیم و غرضی غیر از این نداریم.
از مسائلی که می‌خواستم تذکر دهم این است که نظم را کاملًا رعایت کنید. شجاعت غیر از تهور است؛ شجاعت در جنگ حرکتی است قهرمانانه روی نقشه و نظم و حساب، و حال آنکه تهور بی‌حساب و نظم بر دشمن تاختن است. کارها باید روی نظم و قاعده صورت گیرد. تکرار می‌کنم کار وقتی روی نظم و قاعده و برای خدا بود دیگر خوفی‌ نیست چه کسی کشته شد و چه کسی کشت. ان شاء الله، شما موید به «جند الله» باشید و پیش بروید. دیشب وقتی دیدم عراقی‌ها تعدادی زن را زیر خاک کرده‌اند، پیش خود گفتم ما هر چه فریاد بزنیم و بخواهیم به دنیا بگوییم که اینها چه می‌کنند، فایده‌ای ندارد؛ چون مظلوم هستیم و نمی‌خواهیم زیر بار کسی برویم، باید این فشارها را هم تحمل کنیم، ولی چون برای خدا کار می‌کنیم دیگر چه باک! هر چه می‌خواهند علیه ما تبلیغات کنند و هر چه می‌خواهند ما را بد جلوه دهند. امیر المومنین علی، علیه السلام، فرمودند تمام عالم اگر پشت به من کنند، من ابا ندارم. پس وقتی کار برای خدا باشد دیگر چه باک. هر کس برای خدا بیشتر کار کند بیشتر فحش می‌شنود، کما اینکه شما پاسداران از همه بیشتر توهین شدید. خداوند شما را موفق کند.امام خمینی (ره)؛ 26 دی 1360

جمله طلایی

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: