شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

پیام به ملت ایران درباره فریبکاری‌های جدید شاه‌

نجف
روی کار آوردن دولت شریف امامی و فریبکاریهای جدید شاه
ملت ایران
جلد ۳ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۴۴۹ تا صفحه ۴۵۱

توضیح تاریخی

 • استعفای دکتر جمشید آموزگار از نخست‌وزیری در 4شهریور 1357 و انتصاب مهندس جعفر شریف امامی از سوی شاه به جای وی در 5شهریور 1357 انجام شد و سپس اعلام سیاست‌های «دولت آشتی ملی» به وسیله‌ی شریف امامی صورت گرفت. ر.ک. سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، www.irdc.ir
 • شریف امامی در همان نخستین روز صدارت، تاریخ مجعول شاهنشاهی را ملغی اعلام نموده بار دیگر تاریخ هجری شمسی را مبدا تاریخ و تقویم ایران قرار داد. تغییر مبدا تاریخ ایران از هجری شمسی (از مبدا هجرت پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد [ص]) به تاریخ شاهنشاهی، به صورت یک لایحه قانونی به مجلسین سنا و شورای ملی(دوره 24) ارائه شد و در روز 24 اسفند 1354 به تصویب رسید. ر.ک. سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، www.irdc.ir

بسم الله الرحمن الرحیم‌
در این موقع بسیار حساس تاریخ ایران، شاه به وسیله کارشناسان خود دست به توطئه خطرناکی زده است که با اندکی سستی و تغافل، ملت ایران باید از به دست آوردن آزادی و استقلال و حقوق بشر مایوس شود و خود را برای همه نوع اختناق و شکنجه و قتل و غارت مهیا کند؛ و اسلام باید از احکام نورانی خود چشم بپوشد. تبدیل مهره به مهره‌ای که از اول با اسلحه فریب و ریاکاری وارد میدان شده است به امر شاه، توطئه اغفال ملت و شکستن نهضت اسلامی است، و به هدر دادن خون جوانان عزیز اسلام در این پانزده سال و خصوص در این ماه‌های اخیر که دژخیمان شاه با قتل عام‌های شهرستان‌ها و جرح و حبس و تبعیدها روی تاریخ را سیاه کردند. اکنون که ثابت شد توپ و تانک و ارعاب و تهدید در مقابل ملت بپاخاسته اثر خود را از دست داده، دست به نیرنگ شیطانی زده و با مطالب بسیار اغفال‌کننده می‌خواهد جنایت‌ها و خیانت‌های خود را ادامه دهد.
تاریخ پر شرف اسلام را در مجلسین تغییر داده‌اند «1» و امر شاه و وزیر در مقابل مجلسین ارزش قانونی ندارد. و این امر پوچ، شاهد بزرگی است بر نیرنگ شیطانی شاه. امر بی‌ارزش به بستن قمارخانه‌ها، نیرنگ دیگری است برای اغفال جناح روحانی. در محیطی قمارخانه‌ها را به خاطر احترام به اسلام می‌بندند که تمام مراکز فحشا به قوّت خود باقی و بر خلاف مقررات اسلامی و آیات قرآنی، ستمکاری و قتل و غارت امری عادی‌ برای دژخیمان شاه شده.
در محیطی گفته می‌شود آزادی دادیم که بهترین فرزندان عزیز اسلام و ایران در حبس و زیر شکنجه شاهانه و در تبعید به سر می‌برند. در محیطی دم از احترام علمای اسلام می‌زنند که علمای اسلام در حبس غیر قانونی و در تبعیدگاه‌ها- بدون مجوز- به سر می‌برند. اشخاصی دم از تعظیم شعائر مذهبی و احترام روحانیت و احکام اسلام می‌زنند که در طول نیم قرن شریک جرم دستگاه بوده و قوانینی که بر خلاف احکام اسلام بوده تصویب نموده‌اند. ملت ایران از این رژیم و تمام مهره‌های آن که خدمت صادقانه به جنایتکار اصلی نموده و مفتخر به آن هستند متنفر و آنها را لایق هیچ مقامی نمی‌دانند. آنان در محیطی احترام به روحانیون اسلام را اعلام نموده‌اند که کثیری از مساجد سرتاسر ایران را بسته و خطبا را از گفتار ممنوع کرده‌اند.
در محیطی «حکومت آشتی ملی» «2» را اعلام می‌کنند که توپ‌ها و تانک‌ها و مسلسل‌ها توسط ارتش و سایر ماموران در شهرستان‌ها مشغول سرکوبی ملتی است که حقوق اولیه بشر و اجرای احکام اسلام را خواستار است. آشتی کنیم و خون عزیزان اسلام را هدر دهیم! آشتی کنیم و به رژیم ظالمانه و خیانت‌کار پهلوی سر فرود آریم! چگونه روحانیون با رفتن احکام مسلّمه اسلام و به غارت رفتن مخازن کشور و کشتارهای بی‌رحمانه رژیم، به پاس آنکه گفته‌اند «ما به روحانیون احترام می‌گذاریم»، آشتی کنند و این ننگ ابدی را برای خود در تاریخ ثبت کنند؟!
خواست ملت را باید از تظاهراتی که در این چند ماهه می‌شود به دست آورد. عموم ملت در تظاهرات خود می‌گویند: «ما شاه و سلسله پهلوی را نمی‌خواهیم». خواست ملت این است، نه وعده پوچ احترام به علما و نه بستن موقت قمارخانه‌ها، و نه امر بی‌ارزش- از نظر قانون- به کار بردن تاریخ اسلامی به طور فریب‌کارانه و موقت.
تاسف و تاثر من آن است که دستگاه ظلم، ملت و روحانیون و سیاسیون را مثل‌ اطفالی به حساب آورده‌اند که با یک توپ راضی می‌شوند. ملت ایران باید بداند که هیچ روحانی با دولت ظلم و با اشخاص ستمگر که قرآن و احکام اسلام را به بازی گرفته‌اند، آشتی نمی‌کند و نمی‌تواند بکند. آشتی کردن، مسلط کردن دژخیمان شاه است بر جان و ناموس ملت؛ و آن از بالاترین معصیت‌های کبیره است که روحانی هر که باشد نمی‌تواند مرتکب شود و نخواهد مرتکب شد. جناح‌های سیاسی و جبهه‌ها و نهضت‌ها نخواهند آشتی کرد و نمی‌توانند آشتی کنند که آشتی به اسارت کشیدن ملت و از دست دادن مصالح کشور است، سیاسیون چنین ننگی را نخواهند مرتکب شد.
ملت ایران بداند که در لب پرتگاهی است که با اندک غفلت سقوط می‌کند، و تمام زحمات و رنج‌های چندین ساله او پایمال می‌شود و تا آخر روی سعادت را نخواهد دید، و در نزد خدای تعالی مسئول است. لازم است نهضت شریف اسلامی خود را تا برچیده شدن رژیم ظالمانه و قلدری ادامه دهید؛ و به وعده‌های پوچ دولت غیر قانونی توجه نکنید، و از اختلاف در این موقع حساس احتراز کنید؛ و هم پیوستگی خود را به رژیم ثابت کنید؛ و با هوشیاری خدعه‌های شیاطین را خنثی نمایید؛ و مطمئن باشید که پیروزی و سرفرازی شما نزدیک است.
«اللهم قد بلّغت؛ و السلام علی المخلصین فی الله و المجاهدین فی سبیله»
23 شهر رمضان 98
روح الله الموسوی الخمینی‌

«۱»- تغییر تاریخ هجری قمری و هجری شمسی به تاریخ شاهنشاهی. «۲»- جعفر شریف امامی که پس از جمشید آموزگار به نخست‏وزیری رسید و کابینه خود را« کابینه آشتی ملی» نامید.


امام خمینی (ره)؛ 06 شهریور 1357

جمله طلایی

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

2 نظر
 • Gholamreza ashiyanh
  محرم نزدیک است به مناطق محروم بروید وببینید مردم در این روز ها چه میکنند
  و من الله توفیق
  غلامرضا آشیانه
  پاسخ
 • Gholamreza ashiyanh

  «اللهم قد بلّغت؛ و السلام علی المخلصین فی الله و المجاهدین فی سبیله»

  پاسخ