رویدادهای مهم سال 1357

مهمترین رویداد شماره 1 در سال 1357

در پیامی جشن اعیاد شعبانیه را به دلیل جنایت‌های رژیم تحریم کردند.

مهمترین رویداد شماره 2 در سال 1357

اعتراض به کشتار مردم در 17 شهریور (تظاهرات مردم به مناسبت‌های مختلف ادامه داشت تا اینکه در اوج سرکوب رژیم شاه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ تظاهرات مردم در میدان ژاله به خاک و خون کشیده شد.)

مهمترین رویداد شماره 3 در سال 1357

تغییر محل تبعید به فرانسه و اسکان در نوفل لوشاتو (با اوج گرفتن فعالیت‌های انقلابی امام، ماموران حکومت عراق منزلشان را محاصره کردند و رفت و آمد به آن را قطع کردند. با افزوده شدن فشارها تصمیم گرفتند که به سوریه بروند چون رابطه عراق و سوریه تیره بود، این سفر میسر نشد. تصمیم گرفتند به پاریس بروند.)

مهمترین رویداد شماره 4 در سال 1357

نوید پیروزی به مردم پس از کشتار دانشجویان و دانش‌آموزان در 13 آبان (پس از پخش تصاویر اتفاقات 13 آبان از تلویزیون بود که شاه گفت صدای انقلاب مردم را شنیده است و اقدامات اصلاحی را آغاز کرد.)

مهمترین رویداد شماره 5 در سال 1357

تسریع به حرکت انقلابی مردم با پیام امام پیش از آغاز محرم ( آیت‌الله خامنه‌ای: "ما می‌خواستیم اعلان سازمانی جهادی متشکل از 20 نفر کنیم که یک‌باره امام یک ملت شهادت‌طلب را در برابر طاغوت به حرکت درآورد." ماه محرم فضای مبارزه را قوی‌تر کرد. تکبیر بالای پشت بام‌ها، ابتکاری بود که حکومت را به وحشت انداخته بود.)

مهمترین رویداد شماره 6 در سال 1357

تاکید به مبارزه تا پایان حکومت پهلوی (تلاش‌هایی برای انحراف قیام مردمی صورت می‌گرفت، از مطرح کردن سلطنت به جای حکومت تا اجرای قانون اساسی و احیای مشروطه. اما امام بر رفتن شاه تاکید داشتند. ادامه قیام مردمی و پیام‌ها و سخنرانی‌های امام و اتفاقاتی نظیر کشتار ۱۳ آبان و تظاهرات تاسوعا و عاشورا با رهبری امام خمینی شاه را مجبور به خروج از کشور کرد.)

مهمترین رویداد شماره 7 در سال 1357

رد دیدار با بختیار (بختیار پس از رسیدن به نخست‌وزیری تلاش کرد تا در پاریس با امام ملاقات کند تا به تفاهم برسند. امام شرط ملاقات را استعفا اعلام کردند. این دیدار انجام نشد و توطئه‌ای دیگر به شکست انجامید.)

مهمترین رویداد شماره 8 در سال 1357

فرمان تاسیس شورای انقلاب.

مهمترین رویداد شماره 9 در سال 1357

ورود به کشور در 12 بهمن (بالاخره پس از بارها تعویق، با راهپیمایی‌های مردم و تحصن دانشگاه تهران، بختیار مجبور به بازگشایی فرودگاه مهرآباد شد.)

مهمترین رویداد شماره 10 در سال 1357

تعیین مهدی بازرگان به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت انقلاب در 15 بهمن.

مهمترین رویداد شماره 11 در سال 1357

صدور اطلاعیه در 21 بهمن برای شکستن حکومت نظامی منجر به پیروز انقلاب شد (22 بهمن بود که شورای عالی ارتش اعلام بی‌طرفی و شهربانی کل سقوط کرد. صدا و سیما به دست مردم افتاد و صدای انقلاب پخش شد.)

مهمترین رویداد شماره 12 در سال 1357

صدور حکم تشکیل بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی (به موجب فرمان امام، ‌تمام اموال منقول و غير منقول سلسله پهلوي و گردانندگان اصلي سياست اين رژيم،‌ در اختيار بنياد قرار گرفت.)

مهمترین رویداد شماره 13 در سال 1357

عزیمت به قم (۱۰ اسفندماه، از تهران به قم رفتند تا در آن‌جا مستقر شوند، مردم تا کیلومترها به استقبال آمده بودند.)

مهمترین رویداد شماره 14 در سال 1357

صدور حکم تشکیل کمیته امداد.

مهمترین رویداد شماره 15 در سال 1357

دیدار با یاسرعرفات (نخستین مهمان خارجی انقلاب بود.)

مهمترین رویداد شماره 16 در سال 1357

صدور حکم تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی.

برای مشاهده و عضویت در شبکه اجتماعی مورد نظر بر روی آیکن آن کلیک کنید.