ارتباط با ما

نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق فرم ذیل ارسال کنید.

آشنایی با امکانات EMAM.COM

لوگو

در طراحی لوگو، سعی شده است از وجه تشبیه خورشید و ولایت استفاده گردد و به گونه ای طراحی شود که علاوه بر نمایش طلوع مجدد اسلام خواهی، نماد سه نقطه نیز امتداد حرکت ولایت الهی در طول تاریخ را به نمایش بگذارد.

امروز در صحیفه

بخش امروز در صحیفه، محتوای صحیفه امام خمینی را در هر روز، به نمایش می گذارد. به عبارت دیگر امروز در صحیفه امکان دسترسی سریع و تاریخی را به آرشیو صحیفه امام میدهد. همچنین جهت استفاده توسط عموم امور فرهنگی و مناسبتی، چند روز قبل و چند روز بعد را نیز به نمایش میگذارد. در همین قسمت، تقویمی قرار گرفته که به وسیله ی آن به راحتی میتوانید به آرشیو روزانه‌ی صحیفه در تمام سال دسترسی پیدا کنید.

در جلوی هر عنوان صحیفه نیز، در صورتی که متن بیانات دارای صوت، فیلم یا عکس باشد، با آیکون مربوطه نشان داده میشود.

خط امام

بازخوانی بیانات امام خمینی با توجه به اقتضائات و اتفاقات روز، کارکرد اصلی این بخش است. خط امام به صورت روزانه بروزرسانی شده و محتوای آن نیز به فراخور در حساب های شبکه اجتماعی EMAM.COM منتشر میگردد.

صحیفه امام

در بخش صحیفه امام خمینی، سه راه دستیابی به متن صحیفه بر اساس جلد و صفحه، بر اساس تاریخ دقیق و و در نهایت بر اساس تاریخ روز برای مخاطبان فراهم شده است.

در قسمت امروز در صحیفه، کاربر میتواند بر اساس تاریخ روز به متن صحیفه دسترسی پیدا کند. در بخش فهرست مجلدات، کاربر میتواند همانند روندی که در گذشته نیز جریان داشته، جلد موردنظر را انتخاب کرده و سپس فهرست عناوین موجود در جلد و نیز صفحاتی که مختص به آن سخنرانی یا نامه است را مشاهده نماید.

در طریقه ی سوم دسترسی به متن صحیفه که پیش از این در فضای مجازی اجرا نشده است، مخاطب میتواند با انتخاب سال، عناوینی که مربوط به آن سال است را مشاهده نماید. برای مثال اگر مخاطب سال 67 را انتخاب کند، عناوین سال 67 را که در جلدهای مختلف صحیفه پراکنده است، به ترتیب تاریخ مشاهده می نماید. این نحوه‌ی دسترسی، کمک بسیار شایانی جهت شناخت فضا و اوضاع اجتماعی آن زمان میکند و بدین ترتیب درک کاربران از بیانات امام نیز افزایش می یابد.

عناوین داخلی صحیفه امام

پس از ورود به هر یک از عناوین صحیفه امام، چند امکان دیگر به کاربر ارائه میگردد:

  1. توضیح تاریخی: یکی از ضعف های موجود در خواندن صحیفه امام، کمبود توضیحات درباره‌ی شرایط و اتفاقات پیرامون سخنرانی یا پیام امام است. EMAM.COM تلاش کرده است که این نقیصه را با درج توضیحات کوتاه تاریخی تا حدودی برطرف نماید. گفتنی است تکمیل بخش توضیحات تاریخی هنوز به پایان نرسیده و کار مطالعاتی آن همچنان ادامه دارد.
  2. جملات و فرازهای طلایی: اگر کاربر EMAM.COM وقت یا حوصله‌ی خواندن تمامی متن را نداشته باشد، می تواند تنها با رجوع به فرازهای طلایی، شمایی کلی از محورهای مهم بیانات امام را دریافت کند. همچنین جهت استفاده در آثار چند رسانه ای نیز، مخاطب میتواند با مراجعه به بخش جملات طلایی، جمله های مهم و کوتاه امام را مشاهده نماید. همچنین هر کدام از جملات و فرازهای طلایی به طور جداگانه قابلیت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مختلف را دارا هستند.
  3. امروز در صحیفه: کارکرد بخش امروز در صحیفه در صفحات داخلی تفاوت اندکی با دیگر بخش ها دارد. به طور مثال اگر به مطلبی مراجعه کنید که تاریخ آن مربوط به 22 بهمن 58 باشد، بخش امروز در صحیفه به طور خودکار تمام عناوین 22 بهمن همه‌ی سال ها را فهرست میکند.
  4. فهرست مطالب همان جلد و همان کتاب: در پایین بخش امروز در صحیفه، پیوندی جهت هدایت به فهرست همان جلد یا همان سال مطلب مورد نظر قرار دارد. برای مثال اگر به مطلبی در 22 بهمن 58 رجوع کنید و آن مطلب مربوط به جلد 12 صحیفه باشد، دو پیوند مطالب سال 58 و پیوند دیگری برای مطالب جلد 12 برای مخاطب نمایش داده میشود.

روایت شخصی

روایت شخصی محلی است برای جمع آوری و آشنایی آراء و نظرات شخصیت های انقلابی و نیز افراد حاضر در روزهای انقلاب. اسم روایت شخصی از آن جهت اینگونه انتخاب شده تا بیانگر آن باشد که مطالب منتشر شده در این بخش، صرفا تفسیر و برداشت شخصی افراد از بنیانگذار جمهوری اسلامی است و لزوما مبتنی بر حقیقت نخواهد بود.

صفحه روایت شخصی سعی کرده است با عبور از دسته بندی های کلیشه ای و فرمی، با ساختاری ماتریسی وارد محتوای نوشتجات شود و از یک سو با توجه به موضوعات نوشته ها و از سوی دیگر با احصاء افراد شاخص و موثر در انقلاب، دیدگاه ایشان را درباره‌ی شخصیت امام خمینی به نمایش بگذارد.

نوار زمان

قسمت نوار زمان جهت مروری سریع بر اهم فعالیت های سیاسی اجتماعی امام خمینی از تولد تا رحلت تعبیه شده است. در نوار زمان، مخاطبان میتوانند با انتخاب بازه ی زمانی، رویدادهای مهم حیات پربرکت امام خمینی را مشاهده نموده و از روند شکل گیری شخصیت ایشان و نیز روند شکل گیری انقلاب در یک نگاه کلی آگاه شوند.

برگزیده های چند رسانه ای

در قسمت انتهایی هر صفحه، تلاش شده است مجموعه ای برگزیده از آثار چند رسانه ای EMAM.COM با توجه به اقتضائات و رویدادهای روز بازنمایی شود.

زندگی نامه

صفحه ی زندگی نامه، حکایت حیات سیاسی اجتماعی امام خمینی را در اختیار مخاطبان قرار میدهد. با توجه به تمایل مخاطب وب به خلاصه سازی متون از یک سو و در اختیار گذاشتن زندگی نامه کامل از سوی دیگر برای کارهای پژوهشی، زندگی نامه در دو نسخه خلاصه و کامل منتشر گشته است.

گزیده موضوعی

در قسمت گزیده موضوعی، هر کدام از بندهای بیانات امام خمینی به صورت موضوع بندی شده در دسترس قرار گرفته است. یکی از ضعف های جدی در راه شناخت صحیح خط امام در فضای مجازی، در دسترس نبودن بیانات موضوع بندی شده ی ایشان است. EMAM.COM در همین راستا ابتدا سعی نمود از محصولات مکتوب و در دسترس که پیش از این بیانات امام را به صورت موضوعی تقسیم بندی نموده اند استفاده کرده و آنها را در سایت بارگذاری نماید و از سوی دیگر موضوعات جدید و مبتلا به جامعه را شناسایی کرده و بیانات مرتبط امام را در این صفحه قرار دهد.

ساختار صفحه گزیده موضوعی به صورت الفبایی چیده شده و کاربر پس از کلیک نمودن بر روی هر یک از موضوعات، مجموعه ای فیش های موضوعی را مشاهده مینماید. هر کدام از فیش ها جهت سهولت در دسترسی، دارای یک پیوند یکتا بوده و از سوی دیگر قابلیت به اشتراک گذاری در شبکه ها را نیز به طور جداگانه داراست.

عکس

بخش عکس EMAM.COM با انتشار عکس های اختصاصی و کمتر دیده از یک سو و ارائه ساختار ماتریسی شخصیت – آلبوم، از سوی دیگر، مدلی جدید را در پایگاه های شخصیت محور ایرانی به نمایش گذاشته است.

عکس های این صفحه، به صورت آلبوم های جداگانه ارائه گردیده است و هر عکس، فقط در یک آلبوم وجود دارد. کیفیت های عکس های بارگذاری شده، کم نشده و از سوی دیگر تلاش بر این بوده در آلبوم بندی عکس ها، از قالب های کلیشه ای استفاده نشود. برای مثال به جای استفاده از عناوینی نظیر امام و مردم، امام و روحانیون، امام در حال نماز خواندن و ... که به طور مکرر در فضای وب دیده شده، زمان و مکان عکس ها، معیار آلبوم بندی شود تا وجهه اسنادی و تاریخی کار رعایت گردد.

مزیت مهم در بخش عکس EMAM.COM، استفاده از امکان برچسب گذاری یا تگ گذاری افراد حاضر در عکس است. بدین معنی که در کنار هر عکس، برچسب هایی تعبیه شده که افراد حاضر در عکس را معرفی میکند. مخاطب میتواند با آوردن نشانه موس بر روی برچسب ها، موقعیت شخص را در عکس مشاهده کند. همچنین با کلیک بر روی هر برچسب، سایر عکس هایی که دارای آن برچسب باشند، به صورت یک آلبوم جدا نمایش داده میشود. این امکان کاربردی، کمک بزرگی به شناخت و نفش اشخاص در انقلاب توسط نسل جوان خواهد داشت.

در بخش اینفوگرافیک و پوستر نیز، اخرین تولیدات گرافیکی EMAM.COM قرار خواهد گرفت.

همچنین جهت رعایت قوانین حق اثر، منابع اینترنتی تصاویری که پیشتر در فضای مجازی منتشر شده اند درج شده و نیز در مورد تصاویر اختصاصی نیز، لوگوی EMAM.COM درج خواهد شد.

صوت

بخش های صفحه صوت در EMAM.COM عبارتند از: کلیپ صوتی، آرشیو صوتی بیانات، و بیانات برگزیده.

آخرین کلیپ های صوتی تولیدی EMAM.COM در بخش کلیپ صوتی قرار میگیرد. همه‌ی صوت های موجود از امام خمینی نیز که متن آنها در صحیفه موجود است، در بخش آرشیو صوتی بیانات قرار دارد و در بخش بیانات برگزیده نیز، به اقتضای فضای جامعه، برخی سخنرانی های امام به مخاطب پیشنهاد میشود.

همچنین در صورتی که صوت کامل در این صفحه در حال اجرا باشد، پیوند متن مرتبط آن نیز برای کاربر نشان داده می شود.

فیلم

صفحه فیلم EMAM.COM از سه بخش اصلی آرشیو فیلم، نماهنگ و برگزیده تشکیل شده است. EMAM.COM تصمیم دارد برای اولین بار، بخشی از فیلم های دیده نشده را با کیفیت بالا به کاربران فضای مجازی ارائه دهد؛ در این خصوص طبق جدولی زمانبندی شده نسبت به بارگذاری فیلم های با کیفیت بالای سخنرانی ها اقدام خواهد کرد.

در بخش نماهنگ، تولیدات تصویری شامل کلیپ ها یا مستندهای تولیدی یا مصاحبه های تاریخ شفاهی قرار داده خواهد شد. تولیدات شامل تولیداتی است که توسط دیگران انجام شده و یا اختصاصی خود EMAM.COM است.

شبکه های اجتماعی

در بالا و پایین همه‌ی صفحات، پیوندهای ورود به حساب های کاربری EMAM.COM در شبکه های اجتماعی ارائه شده است که کاربران پس از ورود میتوانند در آنها عضو شوند.

گزارش خطا

گزارش خطا این امکان را به مخاطبان میدهد تا ایرادات و اشکالات EMAM.COM را شناسایی کرده و به ادمین اطلاع دهند. با کلیک بر روی گزارش خطا، به طور خودکار عکسی از صفحه گرفته شده و با توضیح کاربر درباره‌ی مشکل به ادمین ارسال میشود.

درج پیوند در کپی کردن متن

در صورتی که شما در هر قسمت از EMAM.COM متنی را کپی کنید و در جای دیگر الصاق (پیست) نمایید، توضیحی کوچک به همراه پیوند صفحه‌ی مبدا درج خواهد شد. اگر متنی که کپی کرده اید، از صحیفه باشد، تاریخ متن نیز در بالای پیوند درج میگردد.

جستجوی ساده

در قسمت هدر همه‌ی صفحات، بخشی برای جستجوی ساده در نظر گرفته شده است. مهمترین مولفه‌های آن عبارتند از:

  1. جستجو در صحیفه: عبارت موردنظر، تنها در میان متن صحیفه جستجو میشود و برای جستجو در سایر بخش ها، باید به جستجوی پیشرفته مراجعه کرد.
  2. تبدیل نیم فاصله ها: از آنجایی که متن صحیفه دارای کاراکتر نیم فاصله است و این کاراکتر در اکثر موارد توسط مخاطب در جستجو درج نمیشود، اشکالاتی در یافتن عبارت ایجاد میگردد. برای مثال در صورتی که کلمه ی هسته‌ ای را با فاصله جستجو نمایید، از آنجایی که در صحیفه کلمه هسته ای با نیم فاصله می آید، طبیعتا نتیجه ی جستجو باید صفر شود؛ اما موتور جستجوی EMAM.COM با شناسایی این گونه کلمات، به راحتی از پس این مشکل برمی‌آید.
  3. هدایت به کلمه جستجو شده: هنگامی که مخاطب بر روی یکی از نتایج جستجو کلیک کند، علاوه بر هدایت به متن مورد نظر، به پاراگراف و خط عبارت جستجوشده نیز هدایت میشود و دیگر لازم نیست مجددا به دنبال کلمه موردنظر خود بگردد. همچنین در صورتی که عبارت جستجو شده، چند بار در متن تکرار شده باشد، میتواند به راحتی فقط بین همان کلمات جا به جا شود.

جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته امکانی است برای جستجوی دقیق و مشروط که دقت و شرایط آن توسط کاربر معین میشود. شرایطی نظیر بازه‌ی زمانی، بازه‌ی جلدی، نوع مطلب در EMAM.COM، محدود کردن کلمات جستجو شونده و ...

در این صفحه، مخاطب قدم به قدم باید محدوده‌ی جستجوی خویش را کوچک نماید تا نتایج دقیق تری را مشاهده کند.

طراحی رسپانسیو

طراحی رسپانسیو قابلیتی جدیدی است که باعث میشود نمایش سایت به طور خودکار در انواع مانیتورها، تبلت ها و موبایل ها متناسب سازی شود. همگی صفحات EMAM.COM در چهار سایز متفاوت، جهت نمایش در انواع نمایشگرها طراحی و بهینه سازی شده است. در نمایشگرهای کوچک نظیر موبایل ها، برای جلوگیری از کوچک نشان دادن صفحات، از برخی امکانات سایت چشم‌پوشی شده است.

ارتباط با ما

صفحه ارتباط با ما در واقع برای ارتباط گیری سریع و آسان با دست اندرکاران EMAM.COM تعبیه شده است. همچنین درباره ی پروژه‌ی EMAM.COM، چرایی آن و اصول آن نیز سخن گفته شده تا مخاطب دقیقا بداند که به چه مجموعه ای رو به روست.

برای مشاهده و عضویت در شبکه اجتماعی مورد نظر بر روی آیکن آن کلیک کنید.