شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

نامه تشکر به آقای سید هادی میلانی (اوضاع کشور پس از قیام 15 خرداد)

قم
اقدامات تحریک‌آمیز رژیم شاه در دستگیری روحانیون پس از قیام 15 خرداد 42
میلانی، سید هادی
جلد ۱ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۳۲۶ تا صفحه ۳۲۷

بسم الله الرحمن الرحیم‌
به عرض محترم عالی می‌رساند، مرقوم مبارک که شامل مطالب عالیه و اظهار الطاف کریمه بود موجب تشکر گردید. سلامت و سعادت و عظمت حضرتت و جمیع مراجع عظام و سایر مسلمین را از خداوند تعالی خواستار است. امید است خداوند تعالی همه را به وظایف شرعیّه و عمق مسائل موجوده آگاه و به عمل آن تایید فرماید
مطالب به نظر حقیر در پرده ابهام عجیبی است و مسائل روز به هیچ وجه روشن نیست و اخبار گوناگون داخل و خارج موجب نگرانی شدید این جانب است و خوف آن است که دستهای خبیث ناپاکی بخواهند به تمامیّت ارضی مملکت خدای نخواسته لطمه‌ای وارد کنند. اولیای امور یا غافل هستند یا معذور؛ در عین حال که وضع خارجی خصوصاً مطالبی که در موضوع خوزستان و کردستان گفته می‌شود و اخیراً در جراید راجع به خوزستان نوشته می‌شود «1» و دولت باید آرامش داخلی را به هر نحو است حفظ کند، دیده می‌شود که کارهای تحریک‌آمیزی در داخل انجام می‌گیرد. شیراز را به گرفتن آقای دستغیب «2» و جهرم و حوالی آن را به گرفتن آقای آقا سید حسین «3» و تبریز را به گرفتن آقای‌ قاضی «4» و قم و تهران را به گرفتن جمعی از اهالی منبر و خراسان را به گرفتن آقای طبسی «5» و کارهای دیگر و اصفهان را به نحو دیگر و سایر بلاد را هر یک به نحوی ناراحت و عصبانی می‌کنند. این مطالب حقیر را ناراحت و نگران نموده است و می‌ترسم خدای نخواسته صحنه‌های اسف‌انگیزی به وجود آید که بر خلاف مصالح مملکت و اسلام است. تنبیه به اولیای امور بی‌اثر است و مثل اینکه به طور خودکار یا الزام کارهایی انجام می‌شود که عاقبت وخیمی خدای نخواسته داشته باشد. حضرت عالی با توجه و تعمّقی که به اطراف مسائل دارید لازم است در این موضوعات فکری فرمایید یا به وسیله‌ای اولیای امور را متذکر فرمایید که دست زدن به کارهای تحریک‌آمیز در این موقعیت و موقع خطرناک است گرچه تذکر به دولتها در این وضع بی‌نتیجه است، البته در امر روز با این وضعیت باید کمال احتیاط و حزم شود که خدای نخواسته مسلمین یا روحانیون آلت دست مقاصد سوء نشوند بنده یک نفر که مورد اطمینان طرفین باشد از دولت خواسته‌ام که مصالح و مفاسد را تذکر دهم با اینکه سه چهار روز می‌گذرد جوابی نیامده و شاید هم نیاید. دولت اختیاری ندارد که طرف مذاکره بتواند بشود. این مملکت را که مورد علاقه همه روحانیون است و استقلال و تمامیت ارضی آن مورد علاقه آنها است دستهای مرموزی دارد به پرتگاه می‌کشاند مگر آنکه خداوند تعالی به برکت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف حفظ فرماید. مستدعی در مظان استجابت دعوات در مواقع تشرف به آستان قدس حقیر را منظور نظر مبارک فرمایید. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
روح الله الموسوی الخمینی‌

«۱»- در آن زمان، دولت حاکم بر عراق با تبلیغات سوء خود علیه ایران و به کارگیری عناوین و اسامی مجعول و تحریف‏‌شده« عربستان» به جای« خوزستان» و« خلیج عربی» به جای« خلیج فارس» خصومت خود علیه کشور ما را آشکار می‏‌کرد. در کردستان هم، افراد خودفروخته‏‌ای از« تجزیه» و طرح« کردستان بزرگ» سخن می‏‌گفتند.«۲»- آقای سید عبد الحسین دستغیب.«۳»- آقای سید حسین آیت اللهی.«۴»- آقای سید علی قاضی طباطبایی.«۵»- آقای عباس واعظ طبسی.


امام خمینی (ره)؛ 25 اردیبهشت 1343
 

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: