شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

نامه [به آقای صدوقی؛ وظایف علما]

نجف
وظیفه علما، هدایت مخالفین و معاندین از کارشکنی در امور مسلمین
صدوقی، محمدعلی
جلد ۲۱ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۵۷۹

توضیح تاریخی

  • با نزدیک شدن چهلم شهدای تبریز جوشش مخصوصی در مردم ایران مخصوصا مردم یزد مشاهده می شد. قیام مردم یزد در روز 8 فروردین 57 آغاز و تا 12 فروردین هم ادامه پیدا کرد. آیت الله صدوقی از علمای شهر یزد مردم را به تعطیل عمومی و اجتماع در مسجد جامع شهر یزد دعوت کرد و در یک سخنرانی در آن اجتماع، خواستار بازگشت امام از تبعید و آزادی زندانیان سیاسی و سرنگونی رژیم شد. در پایان مراسم، مردم به خیابانها ریخته و تظاهرات دیگری علیه رژیم انجام دادند که با حمله ماموران رژیم مواجه شدند. ر.ک. سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، www.irdc.ir

بسمه تعالی‌
غره تقویمی شهر رمضان المبارک 98
خدمت جناب مستطاب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای صدوقی- دامت برکاته‌
به عرض می‌رساند، مرقوم محترم واصل؛ سلامت و توفیق جنابعالی را در احقاق حق و ابطال باطل از خداوند تعالی خواستار است. باید از مساعی جمیله جنابعالی در روشنگری ملت مسلم تشکر کنم. راهی که ملت ایران در پیش گرفته است محتاج به رهبری حضرات علمای اعلام و حجج اسلام است. لازم است علمای متعهد که جنابعالی بحمدالله تعالی از مصادیق واضحه آن هستید کسانی را که با سستی و سردی و گاه با کارشکنی در مسیر حق عمل می‌کنند هدایت کنند و آنها را از مخالفت با مسلمین تحذیر کنند. در ماه مبارک رمضان امسال وظایف علمای اعلام و گویندگان محترم سنگین و در عین حال ثمربخش است. علمای شهرستانهای بزرگ و مبلغینی که در اطراف بحث می‌کنند باید با آگاهی به مقصد در مسیر واحد باشند. بر آقایان است که مبعوثین را از مقصد اعلا آگاه کنند و خوف و وحشت را از دل آنها بزدایند.
اینجانب انتظار دارم که جنابعالی در شعاع نفوذ خود مستقیماً و در سایر اقطار به وسیله علمای آگاه این مقصد الهی را بسط دهید که دست خیانت اجانب و عمال آنها از این مملکت اسلامی به خواست خدای تعالی قطع شود و ملت مسلم به آزادی و استقلال دست یابد و از جنابعالی امید دعای خیر برای حسن عاقبت دارم.
والسلام علیکم و رحمهالله‌
روح‌الله الموسوی الخمینی‌امام خمینی (ره)؛ 15 مرداد 1357
 

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: