شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

بیانات در جمع نمایندگان مدارس کرمان (قانون اساسی- مجلس خبرگان)

قم
قانون اساسی- انتخابات مجلس خبرگان و ریاست جمهوری
جمع نمایندگان هنرجویان و دانش‌آموزان مدارس کرمان‌
جلد ۹ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۱۱۴

توضیح تاریخی

  • پیش نویس قانون اساسی که به دستور امام نگارش یافته و توسط شورای انقلاب و دولت موقت مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود، جهت جلب آرا و انظار مردم و اندیشمندان در تاریخ 24/3/1358 در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر شد. با تاکید امام بر تشکیل مجلس خبرگان جهت بررسی نهایی قانون اساسی، قانون انتخابات این مجلس تصویب شد و این انتخابات در 12 مرداد 1358 برگزار شد و 75 نفر نماینده این مجلس انتخاب شدند. ر.ک. سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، www.irdc.ir

بسم الله الرحمن الرحیم‌
من از شما تشکر می‌کنم که به اینجا آمده‌اید. سلام مرا به مردم کرمان برسانید. یک سری مسائل در گذشته داشتیم که با آنها فعلًا کار نداریم؛ مسائلی هم در آینده خواهد بود. یک سری مسائل امروز مطرح است که عمده اینها هستند؛ و آن، قانون اساسی، انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان و انتخاب رئیس جمهوری است. به اینها توجه کنید. من در این ملاقاتهایی که هفته گذشته با گروههای مختلف داشتم می‌بینم که یک توطئه در کار است، و اینها می‌خواهند ما را از هدف اصلی بازدارند.
پیام من به مردم کرمان این است که در مورد قانون اساسی مطالعه کنند و نظر دهند. و نمایندگان مجلس خبرگان را کسانی انتخاب کنند که از بین علمای محل باشند؛ نه چپی باشند و نه راستی، و نه مخالف اسلام که بتوانند قانون اساسی اسلام پسند را تهیه کنند. مسائل اصلی اینها هستند؛ مسائل دیگر فرعی هستند. هر شهری مسائلی دارد. باید به اصول فکر کرد، و از تفرقه و اختلاف باید اجتناب نمود. ضمن تایید مجدد نماینده خود حجت الاسلام محمد جواد حجتی کرمانی- ایشان از اشخاص صاحبنظر هستند؛ و بهتر است بیشتر اوقات خود را در زمینه مواد قانون اساسی صرف کرده و نظر خود را برای مجلس خبرگان ارسال دارند.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته‌امام خمینی (ره)؛ 25 تیر 1358
 

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: