شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

پیام به شورای انقلاب (تکذیب شایعه درخواست کمک نظامی از شوروی)

قم
تکذیب شایعه درخواست کمک نظامی از شوروی
شورای انقلاب اسلامی
جلد ۱۲ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۱۳ تا صفحه ۱۱۴

توضیح تاریخی

  • روزهای سختی بر کشور می­‌گذشت. شایعه شده بود که امام از شوروی تقاضای کمک کرده­اند تا کشور بر تحریم و فشار آمریکا غلبه کند. ر.ک. دایره­‌المعارف مصوّر تاریخ زندگی امام خمینی، جعفر شیرعلی­‌نیا، نشر سایان، صفحه 273.

بسم الله الرحمن الرحیم‌
چند روز قبل ورقه‌ای در تبریز منتشر شده بود که در آن آمده بود، خمینی تقاضای کمک نظامی از شوروی نموده. من تصور کردم این یک دروغ فاحشی است که یک نفر غرضمند نوشته و منتشر نموده و قابل توجه نیست؛ لکن امشب در رادیو- تلویزیون به وسیله خبرگزاری پارس «1» از خبرگزاری فرانسه چنین آمده بود: «کاردار شوروی در مکزیک اعلام کرد، اتحاد شوروی آماده است به ایران کمک کند تا این کشور بتواند در برابر تحمیل امریکا علیه خود مقاومت کند. وی گفت کمک نظامی نیز از کمکهای شوروی به ایران خواهد بود. کاردار شوروی در مکزیک تصریح کرد، این کمکها در صورتی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت که دولت ایران و خمینی خواستار آن شوند» و بعد بعضی مطالب نامربوط گفته بود. شورای انقلاب جمهوری اسلامی و وزارت خارجه موظف هستند که به سفارت شوروی ابلاغ کنند که کاردار شوروی در مکزیک را تقبیح نمایند؛ و از تکرار این نوع مطالب توهین‌آمیز جلوگیری کنند. این جانب و دولت ایران اجازه نمی‌دهیم که دولت شوروی و دولتهای دیگر، دست به این مطالب بی‌اساس که توهین به مقدسات ما و به ملت شریف ایران است بزنند. باید امریکای جنایتکار و شوروی بدانند که ما با تمام قدرت در مقابل تجاوز هر دولتی به کشور ما ایستاده و از میهن عزیز و اسلام بزرگ تا سر حد جان دفاع می‌کنیم. تکرار این مطالب موجب می‌شودکه ملت غیور ما دست به کاری بزنند که موجب تاسف شود؛ و ممکن است در روابط دولتین تجدید نظر شود.
روح الله الموسوی الخمینی‌
[امام خمینی به محض اطلاع از شایعه درخواست کمک نظامی از اتحاد جماهیر شوروی، اطلاعیه‌ای در تاریخ 20/ 10/ 58 صادر می‌کنند؛ ولی به دلایلی که در پیام فوق بدان اشاره شده است از انتشار آن منصرف می‌شوند. متن اطلاعیه تحریر شده از سوی امام خمینی چنین بود:].
بسم الله الرحمن الرحیم‌
به اطلاع ملت شریف ایران می‌رساند:
نوشته سراپا دروغی در تاریخ 12 شهر صفر 1400 به اسم «دفتر خمینی» خطاب به سفارت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در تهران پخش شده است مبنی بر کمک خواستن از دولت شوروی در همکاری نظامی موقت. دفتر خمینی این مطلب را تکذیب می‌کند؛ و دخالت شوروی را در افغانستان محکوم؛ و جسارتِ نسبتِ چنین امر دروغ فاحش را به دفتر خمینی دوباره محکوم می‌کند. دولت ایران با قدرت اسلامی و همت والای ملت، مقابل تمام قدرتها ایستاده و از کیان خود دفاع می‌کند، و اجازه نمی‌دهد دولتی در کشور اسلامی دخالت کند. دشمنان کشور و اسلامند که چنین دروغ فاحش را نسبت می‌دهند. باید ملت ایران این ریشه‌های فاسد شایعه افکن را با همت والای خود از بُن برکَند. و السلام علی عباد الله الصالحین.
20 دی ماه 58/ 21 صفر 1400
روح الله الموسوی الخمینی‌

«۱»- خبرگزاری رسمی دولت ایران که بعداً به نام« خبرگزاری جمهوری اسلامی» تغییر یافت و نام اختصاری این خبرگزاری« ایرنا» است.


امام خمینی (ره)؛ 23 دی 1358

جمله طلایی

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: