شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

پیام به ملت ایران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب (بیان موقعیت ایران)

تهران، جماران
سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی (22 بهمن)
بیان موقعیت ایران و انقلاب در چهارمین سالگرد پیروزی
ملت ایران
جلد ۱۶ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۴۲ تا صفحه ۵۰

بسم الله الرحمن الرحیم‌
بحمد الله تعالی سه سال از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شد، و در آستان سال چهارم هستیم. با پیشگوییهای قشرهای غیر آشنا به اسلام و مردم دلیر ایران، باید جمهوری اسلامی بیش از دو سال از شکست خود را پشت سر گذاشته باشد! خوابهای شیرینی که مخالفان داخلی و پشتوانه‌های خارجی آنان دیده بودند و رویاهای امیدبخشی که کاخهای طلایی برایشان بنا نموده بودند یکی پس از دیگری با همت والای ملت عظیم الشان و جوانان برومند اسلام فروریخت. این کوردلان که از نصرت خداوند غافل بودند و وعده‌های الهی را نمی‌توانند باور کنند و انقلاب اسلامی را چون سایر انقلابات بلکه ناچیزتر می‌دانند و با دید مادی و محاسبات غلط به این پدیده الهی می‌نگرند و از ارزشهای انسانی و حجم قدرت ایمان و تحولی که به خواست خداوند قادر در ملت انقلابی ایران پیدا شده خبری ندارند و ارزشها را با دیدهای مادی خود، خلاصه در سلطه‌جویی و استضعاف ملتهای زیر ستم می‌کنند، ناچار گرفتاریهای پس از انقلاب ایران و توطئه‌های همه جانبه قدرتهای بزرگ و کوچکْ آنان را به این نتیجه رسانده بود که جمهوری اسلامی پس از چند ماه سرنگون خواهد شد، و امریکا با عوامل داخلی خود بر اریکه قدرت خواهد نشست. و درست همین انگیزه بود که گروهکهای داخلی و عوامل جهانخواران خارجی مثل صدام را به مقابله با اسلام و جمهوری اسلامی برانگیخت، تا خود و هواداران بازیخورده خود و ارتش بی‌اطلاع خود را به دامی مبتلا کنند که راه مفرّی جز تسلیم یا تباهی نداشته باشند. و از صدام بیخبرتر و وابسته‌تر حسین اردنی «1» است که پس از تجربه برادر جنایتکارش «2»، از خواب خرگوشی بر نخواسته و داوطلب جنگ با اسلام و قرآن کریم شده و پیش قدم برای نامنویسی در این جنایت و خیانت بر ملت و ارتش خود گردیده است. غافل از آنکه علاوه بر آنکه ملت اردن مسلمان است و هرگز با اسلام به جنگ برنخواهد خواست و در این اسم‌نویسی توفیقی پیدا نخواهد کرد، سرنوشت او همان سرنوشت شاه مخلوع با آن قدرت بزرگ شیطانی و پشتیبانی قدرتهای بزرگ و کوچک خواهد بود، چنانچه سرنوشت صدام به خواست خداوند قادر همان است. اینان نمی‌دانند قیام یک ملت منسجم از مرد و زن، کوچک و بزرگ، یعنی چه. و نمی‌دانند ملتی که برای خدا و نصرت احکام آسمانی او و نجات مظلومان و محرومان قیام نموده نصرت خداوند قادر را با خود دارد. من به حسب وظیفه اسلامی و انسانی او را نصیحت می‌کنم که گول وعده‌های شیطان بزرگ را نخورد، و خود را با جنود خداوند قهّار درگیر نسازد؛ و به جای این حرکت سفیهانه غیر اسلامی، ارتش خود را برای نجات بیت المقدس مجهز کند که نفع خود و ملت عرب و اسلام در آن است؛ و الّا بازی کردن با آتش و مقابله با قدرت اسلام عواقبی دردناک دارد. و ملت و دولت ایران نمی‌خواهند که به کشورهای اسلام صدمه و ضرری وارد شود؛ بلکه می‌خواهند همه به برادری در مقابل دشمنان اسلام، خصوصاً اسرائیل، دشمن سرسخت اسلام و عرب، ایستاده و چپاولگران جهانخوار را از سلطه بر کشورهای اسلامی و مسلمانان و مستضعفان بازدارند و دست چپاولگران و ستمکاران را قطع کنند.
اکنون در آغاز چهارمین سال پیروزی اسلام در کشور عزیزمان لازم است تذکراتی هر چند تکراری عرض نمایم فَإِنَّ الذِّکرَی‌ تَنْفَعُ المُومِنینَ «3»:
1- نصرت حق تعالی از کشور اسلامی ما و هر کشور اسلامی مشروط است به نصرت دادن کشور و کشورها به دین مبین اسلام و احکام مترقی آن، که نصرت مظلومان و محرومان جامعه را نیز در بر دارد. و ما اگر حق را نصرت ننماییم، نباید در انتظار نصر خدا باشیم. و از این جمله است اجرای عدالت اسلامی در تمام دستگاههای قضایی و اجرایی در سراسر کشور. و از جمله مهمات رسیدگی سریع به پرونده‌های زندانیان و خصوصاً آنان که جرمشان مادون جرم گروهکهای مفسدین و ملحدین اغتشاش‌گر است.
رسیدگی به پرونده‌های کسانی که به عللی به تعویق افتاده است اولویت دارد؛ چنانچه رسیدگی به دادگاههای قضایی و دادستانیها از اولویت خاص برخوردار است. و امیدوارم کیفیت برخورد ادارات و دستگاههای اجرایی با مردم به گونه‌ای باشد که احتیاج به رسیدگی نداشته باشد.
2- تقویت و توسعه تبلیغات، خصوصاً در خارج از کشور، از اهمّ امور است و کشور ما در این چند سال تقریباً فاقد آن بوده است. ما در مقابل همه بوقهای تبلیغاتی جهانخواران در خارج، که اسلام عزیز آنان را به وحشت انداخته است، فاقد تبلیغات صحیح هستیم.
سفارتخانه‌های ما عمل مثبتی انجام نداده‌اند و «وزارت ارشاد»، قطع نظر از تلاشهای اخیرش تا کنون نتوانسته است این امر مهم و حیاتی را توسعه دهد. و کشور اسلامی ما مظلومانه مورد هجوم رسانه‌های گروهی و دستگاههای دروغ‌پراکنی واقع شده است. و لازم است دولت به مقدار قدرت و توانایی این نقیصه را رفع کند؛ و برای رساندن صدای مظلومان به جهان در توسعه شبکه‌های رادیویی جدیت نمایند، تا ملتها هر چند مختصر از آنچه بر ما گذشته است و می‌گذرد مطلع شوند و گروههایی برای روشنگری و تبلیغ در فرصتهای مناسب به کشورها اعزام که صدای مظلومیت ملت و جرایم قدرتمندان ستمگر را به اطلاع ملتها و مظلومان جهان برسانند، و به آنان بفهمانند که مخالفان جمهوری اسلامی ایران، همان گونه که از اقوال و اعمالشان بخوبی ظاهر می‌شود، مخالفت اصلی و هدفشان [مخالفت‌] با اسلام است، و اسلام هر جا برود اینان مخالفت می‌نمایند.
3- ملت ایران پس از انقلاب مواجه با مشکلات و گرفتاریهایی که لازمه اجتناب ناپذیر هر انقلابی است می‌باشند. و باید بدانند که این انقلاب چون مردمی و اسلامی است، از همه انقلابهای جهان پرثمرتر و کم ضایعه‌تر است. و مردم انقلابی ما باید بدانند که برای حفظ اسلام و انقلاب و نگهبانی از ثمرات آن و پاس خون شهیدان لازم است از خود صبر و بردباری انقلابی نشان دهند و به تبلیغات غرض‌آلود دشمنان انقلاب و اسلام، که با تمام وجود کوشش می‌کنند تا مردم را از انقلاب و جمهوری اسلامی نگران و دلسرد کنند، گوش فرا ندهند. و باید بدانند که اکثر کسانی که علیه انقلاب سمپاشی می‌کنند از طبقاتی هستند که جلو استفاده‌های نامشروع آنان گرفته شده است و یا از عیاشیها و هرزه گریها بازمانده‌اند؛ و الّا طبقه محروم، که اکثریت قاطع را تشکیل می‌دهند، وفادار به اسلام و جمهوری اسلامی می‌باشند. البته هدف بزرگ دارای اشکالات و گرفتاریهای بزرگ نیز هست. طبقات محروم و زجر کشیده انقلاب به اندازه پیامبران عظیم الشان و پیغمبر اسلام در طول زندگی، خصوصاً سیزده سال قبل از هجرت، رنج و زحمت متحمل نشده‌اند؛ ولی چون هدف بزرگ بود با روی گشاده تحمل کردند. و هدف انقلاب ما همان هدف پیامبر عظیم الشان است. با صبر و تحمل انقلابی به پیش، تا گسترش عدل الهی و اسلام عزیز.
4- از جمله کمبودهای چشمگیر که پس از انقلاب ناگهان با آن مواجه شده و هستیم کمبود قاضی شرع و مبلّغ اسلامی است. امروز هزاران قاضی و مبلّغ مورد حاجت است، که باید با همت اکابر «4» و علما و مدرسین و فضلای حوزه‌ها در سراسر کشور، خصوصاً قم، مشهد و شهرستانهای بزرگ، تربیت شوند. از گوشه و کنار کشور قاضی می‌خواهند و مبلّغ؛ و هر روز احتیاجات روز افزون می‌شود. حوزه‌های علمیه باید با صرف وقت برای این امر بسیار مهم کوشش خستگی ناپذیر نموده و بپاخیزند؛ البته در قم به همت فضلا و مدرسین محترم این امر شروع شده است لکن چون حجم کار بسیار زیاد است، لازم است حوزه‌ها تعلیماتشان را افزایش دهند که ان شاء الله این کمبودها تا چند سال دیگر رفع شود.
5- یکی از امور مهمی که مورد توجه بزرگان و علمای حوزه علمیه قم بوده است، لکن عمل مثبتی درباره آن انجام نگرفته، ایجاد نظم و انضباط در حوزه‌هاست، که لازم است از حوزه علمیه قم شروع شود و به طور جدی و اساسی عمل شود. البته این امر برای حفظ حوزه‌ها از ورود عناصر منحرف از حیث عقاید و اخلاق و اعمال از اهم وظایف شرعی است، که به عهده همه خصوصاً فضلا و علما و مدرسین می‌باشد؛ و با همکاری جدی همگان و با تایید مراجع معظّم می‌تواند جامه عمل پوشد. در این زمان که حوزه‌های علمیه و روحانیون معظّم در پیشبرد مقاصد اسلام و تحکیم جمهوری اسلامی نقش بسیار موثری دارند، شک نیست که قدرتمندان و قدرت طلبان بیکار ننشسته‌اند، بلکه در تلاشند تا این قدرت فعال را تضعیف کنند. و این امر برای آنان میسر نیست مگر با رخنه کردن عناصر فاسد در حوزه‌ها، که از داخل موجبات تباهی و از کار افتادن این پدیده الهی را فراهم آورده، و خدای نخواسته به تدریج و در دراز مدت ملت را از آنها مایوس و روی گردان کنند. و همه می‌دانیم که اگر خدای نخواسته حوزه‌ها از عهده تربیت فقها و علما و خطبای موجه و مورد علاقه مردم برنیایند و به طور هرج و مرج و بدون برنامه صحیح و ضابطه اسلامی عقلایی حوزه‌ها اداره شوند، باید همه منتظر فاجعه شکست جمهوری اسلامی و اسلام بزرگ باشیم. و اگر اکنون با همت همگان از سرچشمه فساد جلوگیری نشود، فردا و فرداها دیر است، و بسا باشد که به جایی رسد که از قدرت همه خارج شود و مقایسه امروز حوزه‌ها با قبل از انقلاب، که روحانیون از سیاست و نظر در امور کشور به واسطه تبلیغات و فشارها و کج‌فهمیها منعزل و برکنار بودند، بسیار نابجا و غلط است. گرچه ممکن است بعضی کج فهمها با این امر حیاتی مخالف باشند و با تز «نظم در بی‌نظمی است» با توهّمات شیطانی دست به گریبان باشند، لکن اینان در اقلیت هستند؛ و قشرهای عظیم روحانیون متفکر و متوجه به مسائل و پیشامدها در این فکر هستند. و بالاخره همان طور که پاکسازی و تصفیه در همه ارگانهای دولتی و کشوری و لشکری لازم است، در حوزه‌ها و دانشگاهها، که همگام با حوزه‌ها هستند و هر دو از ویژگی خاصی برخوردارند، تصفیه و پاکسازی مهمتر است. و با تصفیه این دو پایگاه اسلامی و ملی، محتوای جمهوری اسلامی به رشد و ترقی خود ادامه خواهد داد. و با انحراف این دو، انقلاب و جمهوری از مسیر اصلی خود منحرف خواهد شد.
6- چنانچه این جانب و مسئولین جمهوری اسلامی مکرراً اعلام نموده‌ایم، ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیم احکام مقدس قرآن و اسلامند؛ و به حکم قرآن مجید خود را برادر ایمانی تمام ملتهای اسلامی و کشورهای مختلف از حیث فرهنگ و جغرافیا می‌دانند؛ و صلحجویی و زندگانی مسالمت‌آمیز را با تمام دولتها و ملتها طالب می‌باشند، و تا دولتی به حریم کشور آنان تجاوز نکند و متعهد به احکام اسلام باشد، آن را برادر خود می‌دانند؛ و از همه کشورها و ملتها می‌خواهند که با هم متحد و یکصدا در مقابل تجاوزگران، هر کس باشد، قیام کنند و خود را از چنگ جهانخواران نجات دهند؛ و نیز به حکم اسلام از تجاوز به حقوق و حدود خود دفاع کرده و تجاوزگر را تادیب نمایند و در این صورت است که هیچ قدرتی به فضل خداوند متعال نمی‌تواند آنان را از این دفاع مقدس بازدارد. و به دولتها نصیحت می‌کنم که دست از کینه‌توزی و زورآزمایی بردارند، و با دولت و ملت ایران دست برادری دهند تا اسرائیل غاصب را از کشورهای اسلامی و زمینهای مغصوب بیرون رانند. و نژادپرستی و زبان‌سالاری را، که در اسلام محکوم و مردود است، کنار زنند، تا سعادت دارین را در آغوش گیرند و هیچ قدرتی نتواند با آنان مقابله کند.
7- سال گذشته گرچه برای ملت ایران سال پر خسارتی بود و شخصیتهای بزرگ و متعهدی را چه لشکری و چه کشوری، در تهران و تبریز و شیراز و سایر نقاط کشور از دست داد و همه را سوگمند کرد، «5» گرچه دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی گمان می‌کردند با ترور وحشیانه به اسلام و جمهوری شکست وارد شده و روحیه مردم‌ تضعیف می‌شود و در اداره و پیشرفت امور کسی جایگزین آنان نمی‌شود، لکن همه دیدند و دشمنان کوردل فهمیدند که این حسابها غلط از کار در آمد. این حسابگران داخل و خارج با همه پر مدّعایی، انقلاب اسلامی را که از دل پاک یک ملت سرچشمه گرفته بود و با جان مردم و ایمان و عقیدت آنان آمیخته بود، نشناخته بودند. گویی آمال طبیعی حیوانی و شیطانی چشم و گوش آنان را بسته و از معنویات کور و کرشان نموده است.
ملتی که عشق شهادت در دل زن و مرد و کوچک و بزرگش جوش می‌زند و برای شهادت هر یک بر دیگری سبقت می‌گیرد و از شهوات حیوانی و دنیایی گریزان بوده و عالم غیب و رفیق اعلی‌ را باور کرده است، با این خسارات، هر چه بزرگ باشد، از صحنه خارج نمی‌شود و همه دیدیم که هر شهادتی برای ملت رشید ما رشدی چشمگیر به ارمغان آورده به طوری که شهادتهای پی در پی، جمهوری اسلامی را آن چنان بیمه کرد که از آسیب دهر مصون گردید؛ و شهادت هر یک از عزیزان سند رسوایی گروهکهای ملحد و منافق شد و شکست حتمی آنان را تسریع کرد و اکنون، به خواست خداوند متعال، جمهوری اسلامی ایران از قدرتی برخوردار است که سابقه نداشته است. و امید است که دست قدرتمند الهی پشتیبان این ملت مظلوم غارت شده و ستمدیده و پشتیبان قوای مسلح نظامی و مردمی در جبهه‌های نبرد علیه باطل باشد. و رحمت حق تعالی بر شهیدان راه حق در طول تاریخ و از پانزده خرداد تا کنون، و سعادت و سلامت نصیب معلولان و مجروحان و ستمدیدگان و آوارگان و بازماندگان شهدا باد.
8- مراتب تشکر و سپاس خود را متواضعانه تقدیم ملت بزرگوار متعهد ایران نموده و از خداوند تبارک و تعالی تشکر می‌کنم که در عصر حاضر، که عصر حکومت شیطان بر زمین است، چنین ملت آگاهِ رشیدِ جان‌نثاری در راه عقیدت و ایمان و عاشق لقاء الله و مجاهد فی سبیل الله به این کشور طاغوت زده و غارت شده عنایت فرموده که با مجاهدات خویش بدون تکیه بر قدرتهای چپ و راست، بر طاغوتیان غلبه نموده است و دست آنان را از کشور عزیز و مخازن آن کوتاه کرده و منحرفان و منافقان را منزوی نموده یا از کشور رانده است. و از درگاه خداوند متعال عاجزانه خواستار است که آنان را در صراط مستقیم اعانت فرموده و در مقابل پیشامدها و مشکلات اجتناب ناپذیرِ دنباله انقلاب، استقامت عطا فرماید. و ملت عزیز بدانند که «استقامت» آن چنان اهمیت ویژه دارد که از پیامبر اسلام- صلی الله علیه و آله و سلم- منقول است که فرموده: سوره هود مرا پیر کرد [آنجا] که فرموده است تو و پیروانت استقامت کن. «6» ما و شما که افتخار پیروی آن حضرت و ادعای آن را داریم باید در حفظ دین مقدس و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی استقامت کنیم و مشکلات را با استقبال و استقامت انقلابی رفع نماییم. خداوند یاور و پناه شما عزیزان باشد؛ و به شما صبر انقلابی مرحمت فرماید که در مشکلات ناتوان نشوید؛ و دید انقلابی دهد که تحت تاثیر جوسازان خدانشناس و متکبران بی‌اعتنا به اسلام و انقلاب اسلامی واقع نشوید، و از شایعه‌سازان مخالف مصالح عمومی انقلاب پیروی ننموده و به مقابله با آنان برخیزید.
9- در خاتمه، سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را به مسلمانان جهان و ملت معظّم ایران و مستضعفان سراسر عالم تبریک عرض می‌کنم و مبارک باد بر همه پیروزی اسلام و پیروزی جنود حق بر جنود ابلیس. و مبارک باد پیروزیهای جبهه‌های دفاع از اسلام و حق بر ملت و خصوصاً قوای مسلح نظامی، انتظامی و مردمی.
این جانب به شکرانه این نعمتهای بزرگ و به احترام «دهه فجر» و بیست و دوم بهمن، سالروز پیروزی ملت عظیم الشان، از جناب حجت الاسلام آقای موسوی، «7» رئیس محترم دیوان عالی کشور، می‌خواهم تا به عموم دادستانها و قضات محترم ابلاغ کنند که علاوه بر اسامی تهیه شده برای آزادی، در اسرع وقت ممکن و حد اکثر تا دو ماه به پرونده‌ها رسیدگی نموده، و لیست اسامی زندانیانی که به حسب شرع مقدس عفوشان مانعی ندارد تهیه و نزد این جانب بفرستند. لازم است مسئولین امور در تهیه این لیست‌ سختگیری ننمایند و هر چه بیشتر کوشش نمایند تا زندانیان به مردم عزیز ما ملحق شده و همگام با آنان راه انقلاب اسلامی را بپیمایند. مقتضی است تاکید کنم تا در این امر مسامحه نشود. و همان طور که قبلًا تذکر دادم دادستانیها و محاکم قضایی موظفند در اسرع وقت ممکن به پرونده‌هایی که به عللی رسیدگی به آن به تعویق افتاده است رسیدگی نموده و آنان را در اولویت قرار دهند. از خداوند متعال نصرت اسلام و مسلمین را خواستارم. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
روح الله الموسوی الخمینی‌

«۱»- ملک حسین، پادشاه اردن‏«۲»- اشاره به صدام حسین، رئیس جمهور عراق‏«۳»- سوره ذاریات، آیه ۵۵:« هر آینه تذکر، مومنان را سودمند افتد».«۴»- بزرگان.«۵»- با عزل بنی صدر از ریاست جمهوری که حلقه ارتباطی و حمایتی عناصر ضد انقلاب بود، سازمان تروریستی منافقین به رویارویی مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی روی آورد و با انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و به شهادت رساندن هفتاد و دو تن از مسئولین عالی رتبه نظام و دست زدن به ترورهای خیابانی و شهید نمودن ائمه جمعه تبریز و شیراز، و کشتن شخصیتهایی همچون شهید هاشمی نژاد، کارنامه سیاه خویش را سیاهتر نمود. امریکا و دولتهای غربی علی رغم شعار دفاع از حقوق بشر، نه تنها در مقابل این جنایات سکوت کردند بلکه با پناه دادن به تروریستها و در اختیار نهادن امکانات مادی و تسلیحاتی و تبلیغاتی، این سازمان تروریستی را در کشتارها و جنایاتش همراهی کردند.«۶»- حضرت رسول اکرم( ص) در باره آیه فَاسْتَقِمْ کَما امِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَکَ( سوره هود، آیه ۱۱۲) فرمود:« شیّبتنی سوره هود لمکان هذه الآیه»«۷»- آقای سید عبد الکریم موسوی اردبیلی.


امام خمینی (ره)؛ 22 بهمن 1360

جمله طلایی

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: