مطلب مرتبط

به مناسبت درگذشت آیت الله واعظ طبسی یار دیرین امام(ره)به مناسبت درگذشت آیت الله واعظ طبسی یار دیرین امام(ره)
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

نامه به آقای عباس واعظ طبسی (حفظ اموال و موقوفات آستان قدس رضوی)

تهران، جماران
تاکید بر اهمیت حفظ اموال و موقوفات آستان قدس رضوی
واعظ طبسی، عباس (تولیت آستان قدس رضوی)
جلد ۲۱ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۵۹ تا صفحه ۶۱

[بسمه تعالی شانه. محضر مبارک مرجع عالیقدر و رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خمینی- مد ظله العالی‌
محترماً، با اهدای تحیات وافره و آرزوی سلامت و طول عمر برای آن امام بزرگوار. بدین وسیله معروض می‌دارد، از آنجا که حفاظت و نگهداری از اموال و موقوفات آستان قدس رضوی و استفاده از آن در جهت رفع استضعاف مادی و معنوی و تعظیم شعائر دینی و مذهبی همواره مورد توجه و عنایت خاص آن حضرت بوده است که بارها بر آن تاکید فرموده‌اید، حقیر به حکم وظیفه اسلامی و انقلابی در جهت اجرای اوامر مطاع و دستورات موکد حضرت عالی پیوسته در این راه کوشا بوده، و در آستانه پایان نخستین دهه پر خیر و برکت انقلاب اسلامی علاوه بر تقدیم هدایای نقدی و جنسی به جبهه و رزمندگان عزیز و بازسازی هویزه و احداث بنای دانشگاه علوم اسلامی رضوی، ساختمان کتابخانه عظیم مرکزی، و دیگر مراکز فرهنگی و پژوهشی، دارویی و درمانی و ابنیه با شکوه اسلامی همچون صحن قدس، و صحن جمهوری اسلامی و نیز طرح در دست اجرای اطراف حرم مطهر که به یقین با آنچه در سالیان متمادی حکومتهای جائر و ستمگر انجام گرفته قابل مقایسه نیست، نسبت به احیای اراضی مزروعی و کشاورزی، و عمران و آبادی رقبات موقوفه که در حقیقت نقش عمده‌ای در بالا بردن سطح تولید و پیشبرد شعار مقدس خودکفایی کشور اسلامی‌مان دارد، مساعی بیدریغ مبذول داشته‌ایم که امیدواریم مورد قبول خداوند منان و خشنودی و رضایت حضرت رضا- علیه السلام- قرار گیرد.
مع الوصف، عناصری ناآگاه سعی کرده‌اند خساراتی را بر بخش کشاورزی اعم از ابزار و محصولات این آستانه مقدسه تحمیل نمایند که به طور قطع در روند امور و پیشرفت کار زراعت و مآلًا کمک به‌ اقتصاد مملکت اسلامی موانعی را ایجاد می‌کند.
البته شکی نیست که با اعتماد به الطاف خداوند متعال و عنایات خاصه حضرت ثامن الائمه علی بن موسی الرضا- علیه السلام- و در پرتو رهنمودهای حکیمانه آن حضرت، همچون گذشته بدون هیچ گونه تردید و تعللی حسب الامر به ادای تکلیف الهی و وظیفه شرعی خویش خواهیم پرداخت. با این همه خاضعانه انتظار دارد، همچنان از نظرات و ارشادات آن مقام معظم و منیع که علی الدوام در هر برهه‌ای الهامبخش و راهگشا و تعیین‌کننده بوده و می‌باشد، بهره‌مند گردیم.
در جوار مضجع منور حضرت علی بن موسی الرضا- علیه السلام- طول عمر و سلامت آن وجود مبارک و پیروزی نهایی رزمندگان اسلام را از پیشگاه حق تعالی مسالت دارم. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
14/ 3/ 1367- عباس واعظ طبسی‌].
بسمه تعالی‌
جناب حجت الاسلام آقای واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی- دامت افاضاته‌
با سلام و آرزوی موفقیت بیشتر برای شما. زحمات و تحمل سختیهای شما قبل از انقلاب تا به ثمر رسیدن آن و تلاشتان بعد از انقلاب برای تثبیت نظام نوپای جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
جنابعالی از چهره‌های درخشان مدیریت و انقلاب اسلامی در ایران و بخصوص در استان خراسان می‌باشید. تمامی مسئولان نظام اسلامی، از جمله جنابعالی باید موانع را از سر راه برداشته و با صبر و تدبیر بدان گونه که رضای خدا است پیش روند. شما در راه حق و شیرینِ کمک به مستضعفین و محرومین از هیچ کوششی فروگذار ننموده و نخواهید نمود. و چون گذشته توجه داشته باشید که باید بدون کوچکترین گذشتی به موقوفات حضرت امام رضا- علیه السلام- بدان گونه که واقفین وقف کرده‌اند عمل کنید.
امیدوارم با هماهنگی شما و مسئولان آن دیار مقدس، تمامی موقوفات ثامن الحجج‌ - علیه السلام- به طور جدی حفظ گردد. و مسئولان ذی ربط باید کمک لازم را در هر موردی که لازم داشته باشید بنمایند، تا به کمک همه مسئولان به فقرا و مستمندان خدمات بیشتری گردد و رضای خداوند تحصیل شود. توفیق جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم.
به تاریخ 17 خرداد ماه 1367 هجری شمسی.
روح الله الموسوی الخمینی‌امام خمینی (ره)؛ 17 خرداد 1367
 

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: