شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

حکم به نخست وزیر (معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی و موسسات وابسته)

تهران، جماران
معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی و شرکتها و موسسات وابسته
موسوی، میر حسین (نخست وزیر)
جلد ۲۱ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۳۴۷ تا صفحه ۳۴۸
[بسمه تعالی. محضر مبارک مرجع عالیقدر و رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت الله العظمی امام خمینی- مد ظله العالی‌
با اهدای بهترین تحیات محترماً معروض می‌دارد، منابع مالی آستان قدس رضوی مجموعه ترکیبی از موقوفات و نذورات بوده که در جهت کمک به محرومان، گسترش و نشر فرهنگ اسلامی و ترویج اسلام ناب محمدی، تعمیر و نگهداری اماکن متبرکه و روضه منوّره رضویه و احداث و گسترش ابنیه و بالاخره در راه مصالح جامعه اسلامی طبق نظر و نیّات واقفین حسب موارد مقرره به مصرف می‌رسد.
قابل ذکر است که به خاطر قید غیر انتفاعی بودن، این تشکیلات مقدس از آغاز حیات خود در هیچ دوره و مقطع تاریخی مشمول پرداخت مالیات نبوده است.
در سال 1365 که لایحه مالیاتی در کمیسیون اقتصاد و دارایی مجلس مطرح و در لایحه مذکور نام آستان قدس از ردیف سازمانهایی که مشمول معافیت مالیاتی بودند حذف گردیده بود. مراتب به وسیله برادر بزرگوارمان جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین حاج احمد آقا به استحضار حضرت مستطاب عالی رسید که مقرر فرمودید: (آستان قدس رضوی مالیات ندهد و به جناب آقای نخست وزیر هم گفته شود از آستان قدس نباید مالیات بگیرند) اما از آنجا که اوامر حضرت عالی کتباً به مسئولین امر ابلاغ نگردیده در قانون مالیاتی مصوب سال 1366 مجلس شورای اسلامی موضوع عدم پرداخت مالیات آستان قدس رضوی و شرکتهای وابسته مسکوت ماند.
با توجه به اجرای قانون مذکور از ابتدای سال جاری مشکلات و مسائلی در این رابطه برای آستان قدس رضوی به وجود آمده است، استدعا دارد اوامر حضرت عالی را در خصوص عدم پرداخت مالیات به وسیله آستان قدس و شرکتها و موسسات وابسته به مسئولین ذی ربط امر به ابلاغ فرمایند.

در جوار مضجع منور حضرت ثامن الائمه (ع) سلامتی و طول عمر آن حضرت و دوام و بقای نظام جمهوری اسلامی را از خداوند سبحان مسالت دارم. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
10/ 1/ 1368- ارادتمند: عباس واعظ طبسی‌].
بسمه تعالی‌
جناب آقای موسوی، نخست وزیر محترم.
همان طور که قبلًا گفته‌ام آستان قدس رضوی و شرکتها و موسسات وابسته از پرداخت هر گونه مالیاتی معاف می‌باشند. نظر این جانب را به مقامات ذی ربط ابلاغ نمایید.
20/ 1/ 68
روح الله الموسوی الخمینی‌


امام خمینی (ره)؛ 20 فروردین 1368
 

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: