شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

پیام به ملت ایران (تجلیل از رزمندگان اسلام و تبریک فتح خرمشهر)

تهران، جماران
تجلیل از رزمندگان اسلام و تبریک فتح خرمشهر
ملت ایران
جلد ۱۶ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۲۵۷ تا صفحه ۲۵۹

توضیح تاریخی

  • ابتدای سال 1361 فشار اسرائیل بر فلسطین و لبنان و سوریه زیاد شده بود از این‌رو عملیات آزادسازی خرمشهر را الی بیت‌المقدس نامیدند. 10 اردیبهشت‌ماه با غافل‌گیری ارتش عراق به خاطر ابتکار عبور از رودخانه کارون، رزمندگان تا جاده اهوازه - خرمشهر پیش‌رفتند. تا 20 اردیبهشت مناطق شمال خرمشهر و شهر هویزه آزاد شد اما ارتش عراق به شدت از خرمشهر دفاع می‌کرد. امام در جواب فرماندهان که آزادی خرمشهر را غیرممکن می‌دانستند گفته بودند: " تا توکل‌تان چقدر باشد." نهایتا طرحی ریخته شد در دوم خرداد خرمشهر محاصره شد و در روز سه خرداد در حالی‌که 15 هزار سرباز عراقی در شهر وجود داشتند خودشان را تسلیم 700 رزمنده ایرانی کردند و به اسارت درآمدند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ زندگی امام خمینی، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 334.
  • ایرانی‌ها اوج گرفته بودند و از حل مشکلات منطقه و نابودی اسرائیل می‌گفتند حتی شورای عالی دفاع در جلسه خود شرطی بر شروط صلح اضافه می‌کند و آن باز شدن راهی در عراق برای مبارزه با اسرائیل است و رئیس جمهور در نامه رسمی به دبیرکل سازمان ملل این خواسته را اعلام می‌کند. امام در پیام‌شان درباره هوشیاری در برابر غرور فتح تذکر می‌دهند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ زندگی امام خمینی، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 335.
  • روز اول خرداد ایرانی‌ها عملیات الی بیت المقدس را آغاز کردند و طی سه روز پشت دروازه‌های خرمشهر رسیدند. در حالیکه تعداد رزمندگان ایرانی 700 نفر در برابر 15هزار عراقی حاضر در شهر بود ناگهان آن 15هزار نیرو صف بستند تا اسیر شوند. در نتیجه خرمشهر آزاد شد. موفقیت بزرگی که در این عملیات و عملیات‌های قبل از آن (مانند طریق القدس و فتح‌المبین) به دست آمد باعث شد رژیم بعث در موقعیت بدی قرار بگیرد و صدام در یک قدمی سقوط باشد. پیام قدرتمندانه‌ی امام که فرمودند ایران اکنون از موضع قدرت حرف می‌زند کشورهای عربی را به وحشت انداخت. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌­نیا، نشر سایان، صفحه211 و 212.

بسم الله الرحمن الرحیم‌
با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به این جانب شده است، سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود. این جانب با یقین به آنکه مَا النَّصْرُ إلّا مِنْ عِندِ اللهِ «1» از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح، که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیه الله الاعظم- ارواحنا لمقدمه الفداء- را از چنگ گرگان آدمخوار که آلتهایی در دست ابرقدرتان خصوصاً امریکای جهانخوارند بیرون آورد و ندای «الله اکبر» را در خرمشهر عزیز طنین‌انداز کرد و پرچم پر افتخار «لا اله الا الله» را بر فراز آن شهرِ خرّم- که با دست پلید خیانتکاران قرن به خون کشیده شده و «خونین شهر» «2» نام گرفت- [بیافراشت‌] تشکر می‌کنم. و آنان فوق تشکر امثال من هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و برپاکننده عدل الهی در سراسر گیتی- روحی لتراب مقدمه الفداء- می‌باشند. آنان به آرم ما رَمَیْتَ إذْ رَمَیْتَ وَ لکِنَّ الله رَمی‌ «3» مفتخرند.
مبارک باد و هزاران بار مبارک باد بر شما عزیزان و نور چشمان اسلام این فتح و نصر عظیم که با توفیق الهی و ضایعات کم و غنایم بی‌پایان و هزاران اسیر گمراه و مقتولین و آسیب دیدگان بدبخت که با فریب و فشار صدام تکریتی، این ابرجنایتکار دهر، به تباهی‌ کشیده شده‌اند، سرافرازانه برای اسلام و میهن عزیز افتخار ابدی به هدیه آوردید. و مبارک باد بر فرماندهان قدرتمند که فرماندهان چنین فداکارانی هستند که ستاره درخشنده پیروزیهای آنان بر تارک تاریخ تا نفخ صور نورافشانی خواهد کرد. و مبارک باد بر ملت عظیم الشان ایران این چنین فرزندان سلحشور و جان بر کفی که نام آنان و کشورشان را جاویدان کردند. و مبارک باد بر اسلام بزرگ این متابعانی که در دو جبهه جنگ با دشمن باطنی و دشمنان ظاهری پیروزمندانه و سرافراز امتحان خویش را دادند و برای اسلام سرافرازی آفریدند.
و هان ای فرزندان قرآن کریم و نیروهای ارتش و سپاهی و بسیج و ژاندارمری و شهربانی و کمیته‌ها و عشایر و نیروهای مردمی داوطلب و ملت عزیز، هوشیار باشید که پیروزیها هر چند عظیم و حیرت‌انگیز است شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور و فتح شما را به خود جلب نکند؛ که این آفتی بزرگ و دامی خطرناک است که با وسوسه شیطان به سراغ آدم می‌آید و برای اولاد آدم تباهی می‌آورد. و من با آنکه به همه شما اطمینان تعهد به اسلام دارم، لکن از تذکر، که برای مومنان نفع دارد، باید غفلت نکنم؛ چنانچه از نصیحت به حکومتهای همجوار و منطقه دریغ ندارم. و آنان می‌دانند امروز با فتح خرمشهر مظلوم، دولت و ملت پیروزمند ما از موضع قدرت سخن می‌گوید. و من به پیروی از آنان به شما اطمینان می‌دهم که اگر از اطاعت بی‌چون و چرای امریکا و بستگان آن دست بردارید و با ما به حکم اسلام و قرآن کریم رفتار کنید، از ما جز خیر و پشتیبانی نخواهید دید. و شما بدانید آن قدر که ابرقدرتها از صدام، این نوکر چشم و گوش بسته، پشتیبانی کردند از شماها که قدرتهای کوچک و حکومتهای ضعیف هستید پشتیبانی نمی‌کنند. و شما عاقبت این جنایتکار و هم قطار جنایتکارش شاه مخلوع را به عیان دیده‌اید. قدرتهای بزرگ بیش از آنچه از شما استفاده نمایند از شما طرفداری نمی‌کنند. و شماها را برای منافع خویش به هلاکت می‌کشند. و من نصیحت برادرانه به شما می‌کنم که کاری نکنید که قرآن کریم برای برخورد با شما تکلیف نماید و ما به حکم خدا با شما رفتار کنیم. و یقین بدانید که امثال حسنی مبارک‌ مصری «4» و حسین اردنی «5» و دیگر هم جنایتکارانِ آنان برای شما نفعی ندارند و دین و دنیای شما را تباه می‌کنند. و اگر با نشستهای خود بخواهید طرح کمپ دیوید «6» یا فهد «7» را، که مرده‌اند، زنده کنید؛ که ما خطر بزرگ برای کشورهای اسلامی خصوصاً حرمین شریفین می‌دانیم، اسلام به ما اجازه سکوت نمی‌دهد. و این جانب در پیشگاه مقدس خداوند تکلیف الهی خود را ادا نمودم. اکنون دست تضرع و دعا به سوی خالق یکتا بلند کرده و به قوای مسلح اسلام و فداکاران قرآن کریم و میهن عزیز ایران دعا می‌کنم، و سلامت و سعادت و پیروزی آنان را خواستار هستم.
سلام و درود بی‌پایان بر فرماندهان متعهد قوای مسلح و بر رزمندگان فداکار و بر ملت دلیر ایران عزیز و سرشار از شادیها. و السلام علی عباد الله الصالحین.
روح الله الموسوی الخمینی‌

«۱»- بخشی از آیه ۱۲۶، سوره آل عمران:« هیچ نصرت و کمکی نیست مگر از جانب خداوند» «۲»- خرمشهر، پس از اشغال توسط رژیم بعث عراق به ویرانه‏ای تبدیل شد و بدین جهت« خونین شهر» نام گرفت و پس از آزادی بار دیگر نام« خرمشهر» به آن بازگشت‏ «۳»- بخشی از آیه ۱۷ سوره انفال:« و آن گاه که تیرافکندی تو نیانداختی بلکه خدا تیر انداخت». «۴»- رئیس جمهوری مصر و از موافقان طرح امریکایی سازش ذلت بار با رژیم صهیونیستی‏ «۵»- ملک حسین، پادشاه اردن‏ «۶»- قراردادی بود که بین محمد انور سادات( رئیس جمهوری مصر) و مناخیم بگین( نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس) و با حضور و وساطت جیمی کارتر( رئیس جمهوری امریکا) در« کمپ دیوید امریکا» به امضا رسید «۷»- طرح هشت ماده‏ای فهد که بر اساس آن، رژیم اشغالگر قدس به طور ضمنی مورد شناسایی قرار می‏گرفت و امنیت آن تضمین می‏شد. این طرح به مرحله اجرا در نیامد


امام خمینی (ره)؛ 03 خرداد 1361

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: