مطلب مرتبط

سخنرانى در جمع معلمان و دانشجويان تبريز و كاشان (مقاومت، رمز پيروزى)اگر استقامت کنید پیروز خواهید شد
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

سخنرانی در جمع معلمان و دانشجویان تبریز و کاشان (مقاومت، رمز پیروزی)

قم
مقاومت و پایداری و ایجاد تحول روحی، رمز پیروزی
معلمان و دانشجویان دانشسرای دختران تبریز- پزشکان کاشان و نابینایان‌
جلد ۷ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۴۹۳ تا صفحه ۴۹۴

بسم الله الرحمن الرحیم‌

فراخوانی امت به مقاومت‌

این آیه‌ای که این خواهر خواندند: فَاستَقِم کَمَا امِرتَ در دو جای قرآن است؛ یکی در سوره «شورا» ست که همین آیه بود که ایشان خواندند: وَ استَقِم کَمَا امِرتَ «1» و یکی در سوره «هود» است که در آنجا فَاستَقِم کَمَا اُمِرتَ و من تَابَ مَعَک. «2» در روایت وارد شده است که نبی اکرم فرمود: شَیَّبَتْنی سُورَهُ هودٍ لِمَکَانِ هذه الآیَهِ. «3» ... در سوره «شورا» امر شده است که پیغمبر استقامت کند. در سوره «هود» امر شده است پیغمبر و امت استقامت کنند. استقامت امت را هم در سوره «هود» خواسته است خدای تبارک و تعالی .... که پیغمبر می‌فرماید که مرا پیر کرد این آیه؛ برای اینکه امرِ مشکل مهمی است. قیام برای خدا، و استقامت دنبال آن قیام. در وصیت خدا به وسیله پیغمبر برای امت؛ این است که قیام کنید برای خدا، یکی یکی قیام کنید، جمع جمع قیام کنید؛ لکن قیام برای خدا. «4» در این آیه است که استقامت کنید.

تحول روحی، منشا پیروزی‌

شما ملت قیام کردید، و بحمد الله قیام شما برای خدا بود، همه فریاد می‌زدید که ما «جمهوری اسلامی» می‌خواهیم. برای احکام اسلام قیام کردید. امر اول را که فرموده‌اند. قیام کنید برای خدا اطاعت کردید؛ باقی مانده است امر دوم: فَاستَقِم کَمَا اُمِرتَ و من تَابَ مَعَکَ؛ استقامت کنید، این قیام را حفظ کنید. این تحول روحی که برای شما ملت حاصل شده است حفظ کنید. استقامت کنید، نگه دارید این تحول انسانی که بالاتر از تحولهای فعال خارجی است. این تحولی که شما را برای رسیدن به آمال مشتاق کرد که خون بدهید، این تحول انسانی که شما برای برادرانتان حاضرید جان بدهید و حاضرید مال بدهید و حاضرید وقت صرف کنید، این تحول مهم بود؛ این تحول بالاتر از اصل مبارزه بود. تحول نفسانی؛ تحول روحی؛ تحول انسانی؛ این تحول را حفظ کنید؛ مستقیم باشید، استقامت کنید. دشمن در توطئه است. دشمن در حال توطئه و نقشه است. اگر استقامت نکنید، اگر این تحول را حفظ نکنید، شاید خدای نخواسته دشمن پیروز شود. این تحول روحی، این تحول انسانی، این تحولی که اساس پیروزی شما بود، این تحول را حفظ کنید تا پیروز شوید.
خداوند ان شاء الله به شما سلامت و سعادت عنایت کند، و استقامت که بالاترین نعمت است. قیام برای خدا، و استقامت در آن قیام. تا اینجا قیام کردید و پیروز شدید؛ اگر استقامت کنید پیروز خواهید شد. اگر استقامت کنید این عددی که در صدد توطئه هستند ریشه کن خواهند شد. خداوند شما را هدایت کند، و شما را به استقامت دعوت کند، و شما را به استقامت و اطاعت خودش راهنمایی فرماید.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته‌

«۱»- بخشی از آیه ۱۵ سوره شورا.«۲»- بخشی از آیه ۱۱۲ سوره هود:« استقامت کن چنانچه مامور شده‏ای به همراه آنان که با تو بازگشتند».«۳»- علم الیقین ۲: ۹۷۱:« سوره هود به خاطر جایگاهی که این آیه دارد مرا پیر کرد».«۴»- اشاره به آیه ۴۶ سوره سبا:« قُلْ إنَّما اَعِظُکُمْ بِواحِدَهٍ اَنْ تَقُومُوا للَّهِ مثْنی‏ وَ فُرادی‏».


امام خمینی (ره)؛ 04 خرداد 1358

صوت مطلب

کیفیت متوسطحجم 3/22 مگابایتبیشتر

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: