مطلب مرتبط

جواب امام به پیام تبریک دولت امارات: چه جای تبریک است؟جواب امام به پیام تبریک دولت امارات: چه جای تبریک است؟
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

پیام تشکر به رئیس دولت امارات (تبریک عید سعید قربان)

تهران، جماران
پاسخ تلگراف تبریک عید سعید قربان
شیخ زاید بن سلطان آل نهیان (رئیس دولت امارات عربی متحده)
جلد ۲۱ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۷۲

توضیح تاریخی

  • 12 تیر آمریکایی‌ها اعلام کردند که هواپیمای ایران را اشتباه سرنگون کرده‌اند که 290 غیرنظامی، از جمله 108 زن و کودک در آن شهید شدند این در حالی است که وینسنت گران‌ترین ناو جهان بود و هم‌زمان می‌توانست 200 شی را هدف‌گیری کند. آنها گفتند هواپیمایی را که ده‌ها تفاوت با یک جنگنده دارد با هواپیمای جنگنده F14 اشتباه گرفتند. پس از این پیام امام بود که مسئولین و فرماندهان یک‌پارچه درباره مقاومت و ایستادگی سخنرانی کردند. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ زندگی امام خمینی، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 410.
  • عملیات والفجر 10 در 24 اسفند 1366 آغاز گردید و ایران توانست با فتح حلبچه در خاک عراق به پیروزی در این عملیات دست یابد. اما ارتش عراق در 29 اسفند، شهر حلبچه را که ساکنان آن مردم عراق بودند به وسیله بمب‌های سیانید هیدروژن، بمباران شیمیایی کرد. هواپیماهای عراق در 20 نوبت و در سه روز متوالی، حلبچه را بمباران کردند. شهر 70هزار نفری حلبچه پر از اجساد مردم شد. عراق این سلاح را به یاری شرکت‌های آلمان غربی ساخته بود و عیناً شبیه همان گازی بود که نازی‌ها سال‌ها قبل برای از بین بردن یهودیان تولید می‌کردند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه427 تا 433.

بسم الله الرحمن الرحیم‌
2 ذی حجه الحرام 1408
حضرت آقای شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، رئیس دولت امارات عربی متحده‌
تلگراف تبریک آن جناب به مناسبت حلول عید سعید قربان واصل و موجب تشکر گردید. متقابلًا این عید بزرگ اسلامی را به جنابعالی و ملت برادر و مسلمان کشورتان تبریک می‌گویم. اگر چه با این مصیبتهای بزرگی که برای مسلمانان جهان و بخصوص ملت مظلوم ایران، پیش آمده جای تبریک و عیدی نمانده. در جایی که سردمداران امریکای جهانخوار دزدانه به خلیج فارس وارد شده و هواپیمای مسافربری را با بیش از 290 نفر انسان بی‌دفاع و زن و کودک بیگناه هدف موشک قرار داده و می‌کشند و نوکر بی‌اراده و مزدورشان صدام جنایتکار در حلبچه و جبهه‌های جنگ هر روزه صدها و هزاران انسان را با بمبهای کشنده شیمیایی همچون برگ درختان روی زمین می‌ریزد و با کمال تاسف بیشتر حاکمان منطقه و کشورهای اسلامی نیز حتی از یک محکومیت لفظی هم دریغ می‌ورزند چه جای عید و تبریکی است. و السلام علیکم.
روح الله الموسوی الخمینی‌امام خمینی (ره)؛ 26 تیر 1367
 

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: