مطلب مرتبط

سخنرانى در جمع هيأتى از اتحاد جماهير شوروى (رابطه با دولتها)تا آخر مبارزیم...تا آخر مبارزیم...
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

سخنرانی در جمع هیاتی از اتحاد جماهیر شوروی (رابطه با دولتها)

تهران، مدرسه علوی
روابط با قدرتها و دوَل همجوار
آقای ولادیمیر وینوگرادُف (سفیر کبیر اتحاد جماهیر شوروی سابق) و همراهان‌
جلد ۶ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۲۱۹ تا صفحه ۲۲۱

بسم الله الرحمن الرحیم‌

قیام دینی‌

آنچه که الآن می‌گویم این است که من از اینکه رهبران شما یک همچو پیامی فرستاده‌اند محبت‌آمیز، تشکر می‌کنم.
ما در طول پنجاه و چند سال سلطنت غیر قانونی سلسله پهلوی مصیبتهای زیاد دیدیم. ما در تحت فشار این آدم، محمد رضا، و پدرش صدمات زیاد دیدیم. ملت ما از همه آزادیها محروم بود. کشور ما از استقلال صحیح محروم بود. ملت ما از این مظالم به جان آمد و قیام کرد- یک قیام اسلامی بزرگ- این قیام سیاسی فقط نبود؛ یک قیام دینی بزرگ بود که در آن ایمان مردم با همه مشکلاتی که در کار بود و با دست خالی با رژیمی که به واسطه پشتیبانی اجانب مجهز شده بود به جِهازات مدرن، مقابله کرد، و با ایمان و مشت غلبه کرد بر ابرقدرتها. و ما مصمم هستیم که تا آخر با کسانی که بخواهند در کشور ما مداخله‌ای بکنند مبارزه کنیم.

ارزش حیات در پرتو آزادی و استقلال‌

ما برای حیات زیر سلطه غیر، ارزش قائل نیستیم. ما ارزش حیات را به آزادی و استقلال می‌دانیم. دستورات مذهبی ما، که مترقی ترین دستورات است، راه ما را معین فرموده است. ما با آن دستورات و تحت رهبری بزرگمرد دنیا، محمد- صلی الله علیه و آله- با تمام قدرتهایی که بخواهند تجاوز کنند به مملکت ما، مبارزه خواهیم کرد. امروز مثل روزهای سابق نیست که یک نفر بر یک امت سلطه داشته باشد، و این یک نفر هم‌ دست نشانده اجانب باشد، و بخواهند به مملکت ما با دست او خیانت و تجاوز کنند. امروز اراده ملت است؛ و ملت با اراده قوّی خود و ایمان به دستورات اسلامی موظف است که هر قدرتی باشد، در دفاع از ملت، دفاع از کشور خود، با هر قدرتی مبارزه کند. ما از همه قدرتها می‌خواهیم که در کشور ما، در امور داخلی کشور ما دخالت به هیچ وجه نکنند. در صورتی که دخالت نکنند، ما با همه روابط حَسَنه خواهیم داشت. و آن طوری که کراراً من گفته‌ام، ما بشر دوست هستیم و پیغمبر ما- پیغمبر عظیم الشان ما- بشر دوست بود و برای بشر زحمتها [کشید] و تحمل مَشاق «1» کرد؛ و ما هم پیروی از آن دستور می‌کنیم. و با همه اقشار بشر، با تمام مستضعفین عالم، روابط حسنه داریم، به شرط اینکه روابط متقابل و احترام متقابل باشد.

روابط مسالمت‌آمیز و حُسن همجواری‌

ما با دولت همجوار خودمان- که در سابقِ ایام روابط حسنه داشته‌اند و اخیراً به واسطه این قدرت شیطانی پهلوی، قدری بین ملت ما و دولتهای ابرقدرت تیرگی حاصل شده است، برای خاطر اینکه این جنایاتی که او کرده است مردم عقیده دارند که به واسطه پشتیبانی‌ای که اجانب به [او] کرده است واقع شده است- ما با شما که همجوار ما هستید و فرسخها بین دو کشور مرز مشترک است، مایلیم که به طور مسالمت‌آمیز، به طور انسانی رفتار کنیم. و البته دولت ما هر طور که مصلحت بداند، در روابط اقتصادی، روابط تجاری و سایر اموری که مربوط به دولت است، عمل خواهد کرد. این دولتْ دولتِ اسلامی و تحت رهبری رهبران اسلام است و هرگز ظلم به غیر، و لو هر چه ضعیف باشد، روا نمی‌دارد و ظلم از غیر، هر چه قوی باشد، تحمل نمی‌کند.
من از خدای تبارک و تعالی خواهانم که روابط ما با همه دولتها و ملتها روابط حسنه باشد، تا اینکه ملت ما بتواند خودش مستقلًا در سرنوشت خودش دخیل باشد و کسی نتواند دخالت در امور داخلی ما بکند. ما هم این معنا را کراراً گفته‌ایم که ما نمی‌خواهیم‌ گاز را انبار کنیم. ما گاز را به قیمت عادله می‌فروشیم و ارز می‌گیریم. معاملات سابق بین ایران و امریکا معاملات بسیار ناگواری بوده است که ما از آن احتراز خواهیم کرد. هر کس بخواهد معامله با ما بکند به طور عادلانه، البته دولت با مطالعات خودش انجام می‌دهد. و همین طور کسانی که از شوروی در اینجا اشتغال به کارهایی دارند، چه کارهای تجارتی یا صنعتی، آن مقداری که مخالفت با منافع ملت ما نداشته باشد و دخالت در امر داخلی ما نباشد، ما آنها را هم محترم می‌شماریم.
آن چیزی را که من گفتم و آن را باید ترجمه بکنید، جواب همین نامه‌ای است که هست. «2» اینها ترجمه بشود؛ یا ایشان ترجمه بکنند یا شما. جواب این [پیامی‌] باشد که از آنجا داده‌اند. جواب را بدهید؛ مطالب ما همین است، مطالبی که بخواهم بنویسم همین است. شما همین را که من گفتم ترجمه می‌کنید. ایشان هم ترجمه می‌کنند به شما می‌دهند، و شما آن را می‌گیرید تحویل ایشان می‌دهید که بفرستند.

«۱»- مشقتها و رنجها.«۲»- اشاره به پیام رهبر شوروی سابق، که در آغاز جلسه توسط سفیر کبیر آن کشور قرائت شد. خطاب امام به مترجم است.


امام خمینی (ره)؛ 05 اسفند 1357

صوت مطلب

کیفیت متوسطحجم 3/89 مگابایتبیشتر

جمله طلایی

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

2 نظر
  • سمیه خلیلی
    با سلام بسم تعالی بزرگترین دیدگاه من دیروز وقتی با دیدن سکه امامی لذت اینو بردم که روز قبل راجب حجاب شده بدد خانمهای عزیز امروز خمینی با ارزش بر این که رو حجاب داشت ارزش طلا چی شد وارزش حجاب را به کجا رساند طلا نصبت به حجاب صفر شد حالا قدر زینت خود وجود زن بودن خودتونو وناموس داری رو بدونید به رسورلله اشتباه نکنید هیچ چیزی قشنگتر از حجاب وجود ندارد بزارین سر مات ما وافتخار مملکت ما بالا باشد خانمها من از شما عزیزان خواهش میکنم الاهی فاطمه زهرا همه جا پشت وپناه همه حجاب دارا باشه به حق خون حسین
    پاسخ
  • سمیه خلیلی

    من با وجون این شروع احساس ارامش وراحتی میکنم واز خداوند میخام یه مشکلی دارم نجاتم بده وهیچ در دسری برای کاره و مشغله روزانمون نداشته باشیم وخداوند از اینی که هستیم من عاقلتر وفهمیده تر وروشن بین تر وعاقبت بخیر یگرداند امین وشما همه عزیزان را همینطور اگر میخواهید در مرز خطر جان در ببرید در زمینه این عکس قرار بگیرید به رسورلله جدی میگم

    پاسخ