مطلب مرتبط

سخنرانى در جمع دانش‌آموزان دبستان فيض قم (تربيت اسلامى كودكان)کودکان، جدید العهد به ملکوتندوظیفه معلمان در رابطه با کودکان‌
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

سخنرانی در جمع دانش‌آموزان دبستان فیض قم (تربیت اسلامی کودکان)

قم، دبستان فیض
آغاز سال تحصیلی 58- 59
فطرت پاک کودکان- تربیت اسلامی کودکان
دانش‌آموزان دبستان فیض- قم «1»
جلد ۱۰ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۸۷ تا صفحه ۸۸

بسم الله الرحمن الرحیم‌

کودکان، جدید العهد به ملکوتند

من امروز، که روز اول تحصیل است و روز اول باز شدن مدارس است، پیش این اطفال کوچک دبستانی آمده‌ام که اینها به فطرت نزدیکترند: کُلُّ مَولُودٍ یُولَدُ عَلَی الْفِطْرَهِ ثُمَّ إِنَّ اَبَوَاهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرَانِهِ و یُمَجِّسَانِهِ «2» این بچه‌ها جدید العهد به ملکوت هستند. آن کدورتهایی که از طبیعت عاید انسان می‌شود و آن کدورتهایی که از دولت طاغوتی نصیب ما شد اینها از او دور بودند. جوانان ما را نگذاشتند تربیت انسانی بشوند. این کودکها، که الآن در پیش من هستند و با فشار به دامن من هجوم می‌آورند، مورد علاقه من هستند، بچه‌های منند، عزیزان منند، به ملکوت نزدیکند، از آلودگیهای طبیعت دورند. و من امیدوارم که معلمهای این بچه‌ها و این کودکها در تربیت انسانی- اسلامی اینها کوشا باشند؛ و از آن تعلیمات سوئی که در سابق بود مُبرا باشند.

وظیفه معلمان در رابطه با کودکان‌

معلمان مدارس در هر جا هستند عنایتشان به این کودکها بیشتر باشد؛ که این کودکها امید آتیه مملکت ما هستند. با کودکهای امروز، انسانها و دانشمندان فردا درست می‌شود. اینها هستند که در آتیه مملکت ما را اداره می‌کنند؛ و پس از ما اینها باید استقلال مملکت و آزادی را حفظ کنند. معلمان از این کودکهای نورس قدردانی کنند؛ و این کودکهای نورس را، که آلوده نیستند به آن چیزهایی که ما بزرگها آلوده هستیم، نگذارند آلوده شوند. تربیتها تربیتهای دینی باشد. اسلام، تمام آزادیها و استقلالها را بیمه می‌کند. بچه‌های کوچک ما را اگر اسلامی بار بیاورید، استقلال و آزادی مملکت شما بیمه خواهد شد. از این کودکها قدردانی کنید. و از این عواطف کودکانه آنها من تشکر می‌کنم. من اینها را دوست می‌دارم، همان طور که شما عزیزان خودتان را دوست دارید. اینها همه عزیزان من هستند و نور چشم من هستند؛ و در آتیه امید ما به اینهاست.
من از خدای تبارک و تعالی سلامت و سعادت این قشر کودکان را، که مایه سرفرازی ما در آتیه باید بشوند، تشکر می‌کنم؛ و به همه دعا می‌کنم. خداوند این غنچه‌های نزدیک به شکوفا [یی‌] را در تربیت اسلامی شکوفا کند. خداوند این بچه‌های لطیف ظریف انسانی را در پناه خود حفظ کند، و نور فطرت آنها را شکوفا کند.
من بیش از این طول کلام نمی‌دهم، که این بچه‌ها در این فشار، ناراحت هستند و در آفتاب از گرما ناراحت می‌شوند. خداوند همه شما را سعادتمند کند. خداوند مملکت ما را به وجود شما مستقل کند.
و السلام علیکم و علی عباد الله الصالحین‌

«۱»- امام خمینی به همراه آقای سید احمد خمینی به دبستان فیض که در یکی از محلات جنوبی شهر قم هست، رفتند و به بازدید از کلاسهای مدرسه پرداختند. اهالی محل که از تشریف فرمایی امام آگاه شدند در مدرسه اجتماع کردند. امام خمینی ضمن گفتگو با دانش‏آموزان، بیاناتی ایراد فرمودند.«۲»-« هر مولودی بر اساس فطرت خود به دنیا می‏آید، اما پس از تولد، پدر و مادرش او را یهودی یا نصرانی و یا مجوسی می‏کند». عوالی اللآلی، ج ۱، ص ۳۵، ح ۱۸.


امام خمینی (ره)؛ 01 مهر 1358

صوت مطلب

کیفیت متوسطحجم 3/06 مگابایتبیشتر

جمله طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: