مطلب مرتبط

سخنرانى در جمع بانوان باختران و اعضاى بنياد مستضعفان شيراز (مقابله با توطئه‌ها)سخنرانی در جمع بانوان باختران و اعضای بنیاد مستضعفان شیراز (مقابله با توطئه‌ها)سالروز آتش زدن سینما رکسمصمم بودن ملت در مقابل توطئه و خرابکاریها
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

سخنرانی در جمع بانوان باختران و اعضای بنیاد مستضعفان شیراز (مقابله با توطئه‌ها)

تهران، حسینیه جماران
دومین سالگرد فاجعه آتش‌سوزی در سینما رکس آبادان
مصمم بودن ملت در مقابل توطئه و خرابکاریها
بانوان باختران- اعضای بنیاد مستضعفان و بنیاد فرهنگی امام خمینی شیراز
جلد ۱۳ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۱۴۴ تا صفحه ۱۴۵

توضیح تاریخی

  • فاجعه جانگداز و دلخراش به آتش کشیدن سینما رکس در آبادان که طی آن 377 زن و مرد جوان بی گناه زنده زنده سوختند، در عصر روز 28 مرداد ماه 1357 اتفاق افتاد. آتش سوزی در جریان نمایش فیلم گوزن‌ها رخ داد. تماشاچیان فیلم که برای فرار از مهلکه به طرف درهای خروجی روی آوردند، درها را بسته یافتند. دراین حریق که قرائنی بر تعمدی بودن آن وجود داشت، عده ای به طرز فجیعی جان دادند. انتشار این خبر و نمایش فیلم‌ها و چاپ عکس‌های این فاجعه افکار عمومی را به شدت تکان داد. حکومت با توجه به سابقه آتش زدن سینماها در طول مبارزات انقلاب، می‌خواست آن را به گردن انقلابی‌ها بیاندازد ولی مردم بیشتر حرف مخالفان را که رژیم را در این فاجعه متهم می‌کرد می‌پذیرفتند. ر.ک. بیست و پنج سال در ایران چه گذشت؟ (از بازرگان تا خاتمی)، داود علی بابائی، انتشارات امید فردا، جلد اول، صفحه 42.

بسم الله الرحمن الرحیم‌

مصائب ملت ایران در قبل و بعد از انقلاب‌

من از شما بانوان محترم که از راه دور آمدید، از نزدیک سرحدات آمدید تشکر می‌کنم. و من امیدوارم که همان طور که تا حالا مصمم بودید که جمهوری اسلامی را به ثمر برسانید، از حالا به بعد هم این تصمیم را داشته باشید و با صفوف فشرده جلوی مردها در پیشبرد اهداف اسلامی اقدام کنید.
خواهران من و برادران پاسدار، ما پیروز شدیم ان شاء الله، ولی خسارت هم زیاد دیدیم. امروز روزی است که منطبق است با روز آتش زدن سینمای رکس «1» در زمان آن شاه معدوم غدّار. آن طوری که شواهد شهادت می‌دهد و در آن وقت شواهد زیاد بر این مطلب بود، سینما رکس را عمداً عمال آن شاه معدوم مخلوع آتش زدند و شاید نظرشان به این بود که اذهان ملت را منصرف کنند از نهضت و متوجه کنند به این مصیبت و ما زمینه جنایتکاری این رژیم را می‌فهمیم که یک عده بیگناه را محصور کنند در جایی و آتش بزنند که ذهن مردم از خود آنها منصرف بشود و متوجه به آن مصیبت بشود. او به جزای اعمال خودش رسید و الآن در محضر خدای تبارک و تعالی بر او چه خواهد گذشت خدا می‌داند. من این مصیبت را به ملت ایران تعزیت عرض می‌کنم و امیدوارم که آن شهدا در محضر خدای تبارک و تعالی رو سفید باشند. ما خسارات زیاد بردیم و مِن جمله، در کردستان که امروز باز روز شهادت عده‌ای از مسلمین در آن محل بوده است و باز هم منتظر خرابکاریها هستیم.

مصمم بودن ملت در مقابل توطئه و خرابکاریها

و باید خرابکاران بدانند که ملت ایران مهیاست برای همه مصیبتها در راه خدا. ما که برای خدا قیام کردیم و می‌خواهیم مملکت اسلامی ما احکام اسلام در آن جاری بشود باک از این مصیبتها نداریم. و خرابکارها و اشخاصی که در محالّی انفجار ایجاد می‌کنند، باید بدانند که ملت ایران از این خرابکاریها، از راه خودش منصرف نمی‌شود. و مملکت ایران و ملت عزیز ما مصمم است که تا آخر در مقابل ابرقدرتها و در مقابل شیاطین بایستد و آنها را اجازه ندهد که دیگر در مملکت آنها وارد بشوند و ذخایر آنها را از بین ببرند و به جیب خودشان بریزند. شما بانوان حق بزرگی بر ملت ایران دارید. همان طوری که این پاسداران عزیز که در این محضر، در آن بالا حاضر هستند، آنها هم حق بزرگی بر ملت ما دارند. شما همه سربازان اسلام هستید و خدای تبارک و تعالی به همه شما که برای خدای تبارک و تعالی، عمل می‌کنید اجر جزیل خواهد داد و شما را به سعادت و سلامت حفظ خواهد کرد. از خدای تبارک و تعالی، عظمت اسلام و مسلمین و پیشبرد مقاصد اسلام را خواستارم.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته‌

«۱»- حریق در سینما رکس آبادان در روز ۲۸ مرداد ۵۷، زمانی روی داد که صدها نفر از مردم شهر مشغول تماشای فیلم بودند. در این حادثه ۴۷۷ نفر بر اثر آتش‏سوزی و ازدحام جمعیت از بین رفتند.


امام خمینی (ره)؛ 28 مرداد 1359

صوت مطلب

کیفیت متوسطحجم 3/24 مگابایتبیشتر

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

اولین دیدگاه را به نام خود ثبت کنید: