مطلب مرتبط

با هیچ کدام از ابرقدرت ها سر سازش نداریمبا هیچ کدام از ابرقدرت ها سر سازش نداریماگر «لا اله الّا الله» هم بگویند، باور نمی‌کنیماگر «لا اله الّا الله» هم بگویند، باور نمی‌کنیمپشتیبان شما خداستپشتیبان شما خداستبخواهید می‌توانیدبخواهید می‌توانید
شناسه مطلب صحیفه
نمایش نسخه چاپی

سخنرانی در جمع اعضای سازمان جنبش امل (سازش ناپذیری با قدرتها)

تهران، جماران
سازش ناپذیری با قدرتها و حمایت ایران از مبارزات ملت فلسطین و لبنان
اعضای سازمان جنبش امل‌
جلد ۱۵ صحیفه امام خمینی (ره)، از صفحه ۳۳۹ تا صفحه ۳۴۰

بسم الله الرحمن الرحیم‌

سازش نکردن با هیچ یک از ابرقدرتها

از اول مبارزات، قضایای لبنان و فلسطین جزء مقاصد اصلی ما بوده است و از مسائل ایران جدا نبوده است. به طور کلی، مسلمان نباید تنها نظرش [به‌] طایفه‌ای از مسلمانان باشد. آقای موسی صدر فرزندی از فرزندان من است. من برای او متاثر و متاسفم و اقداماتی هم، چه در نجف و چه در ایران، نموده‌ام و امیدوارم هر چه زودتر او را در بین خودمان ببینیم.
از آنجا که منطقه در شُرف یک نهضت اسلامی عمومی است، امریکا دست به طرح قضایایی زده است تا بلکه بتواند دست مردم بی‌پناه منطقه را از سرنوشتشان کوتاه کند و متاسفانه بعضی از دولتها هم او را کمک می‌کنند؛ طرح سادات و فهد «1» یکی است. بر فرض که امریکا یک طرح صد در صد اسلامی- انسانی بدهد، ما باور نمی‌کنیم که آنها به نفع صلح و منافع ما گامی بردارند. اگر امریکا و اسرائیل «لا اله الّا الله» بگویند، ما قبول نداریم؛ چرا که آنها می‌خواهند سرِ ما کلاه بگذارند. آنها که صحبت از صلح می‌کنند، می‌خواهند منطقه را به جنگ بکشند. شما متوقعید ما در مقابل امریکا و اسرائیل و دیگر ابرقدرتها، که می‌خواهند منطقه را ببلعند، بی‌تفاوت باشیم؟ نه، ما با هیچ کدام از ابرقدرتها و قدرتها سر سازش نداریم، نه تحت سلطه امریکا می‌رویم و نه زیر بار شوروی. ما مسلمانیم و می‌خواهیم زندگی کنیم. ما می‌خواهیم زندگی فقیرانه داشته‌ باشیم، ولی آزاد و مستقل باشیم. ما این پیشرفت و تمدنی که دستمان پیش اجانب دراز باشد را نمی‌خواهیم. ما تمدنی را می‌خواهیم که بر پایه شرافت و انسانیت استوار باشد و بر این پایه، صلح را حفظ نماید. ابرقدرتها می‌خواهند انسانیت انسانها را تحت سلطه قرار دهند و ما و شما و هر مسلمانی مکلف است در مقابل آنها بایستد و سازش نکند و طرحهایی از قبیل طرح سادات و فهد را رد کند. بر ما واجب است که این گونه طرحها را، که به نفع مستضعفین نیست، محکوم نماییم.
من به شما اطمینان می‌دهم که مسائل ما از شما جدا نیست. ولی شما خوب می‌دانید که امریکا و عوامل داخلی‌اش یک لحظه ما را آرام نگذاشتند. لذا، اگر ما به شما کمک شایانی نکردیم، چون گرفتار این جنایتکاران هستیم. ما لبنان را از خودمان می‌دانیم.شیعیان لبنان و ایران و مسلمانان همه جهان یکی هستند. ما امیدواریم تا وحدت خودمان را حفظ نماییم.
مسئله‌ای را که می‌خواهم اکیداً به شما تذکر دهم این است که این معنا که «نمی‌شود با قدرتهای بزرگ طرف شد» را از گوشهایتان بیرون کنید. شما بخواهید، می‌توانید؛ زیرا پشتیبان شما خداست. این زمزمه‌هایی را که ابرقدرتها به وسیله ایادی‌شان کرده‌اند که تا متکی به یکی از دو قدرت نشوید نمی‌توانید به زندگی خود ادامه دهید، صد در صد غلط است. به روی پای خودتان بایستید و محکم و استوار با خدا باشید و سعی کنید تا قبل از هر پیشرفتی در انسانیت پیشرفت کنید. در این صورت، خداوند ما را یاری خواهد کرد تا بتوانیم استقلال و آزادی و اسلاممان را حفظ کنیم. ان شاء الله، موفق باشید.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

«۱»- رئیس جمهور مصر و پادشاه عربستان.


امام خمینی (ره)؛ 06 آبان 1360

جمله طلایی

فراز طلایی

دیدگاه ها

نظر دهید

1 نظر
  • علی
    ممنون و تشکر از زحمات شما برای
    گرد آوری این مجموعه
    پاسخ